Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 56 ziyaretçi çevrimiçi

 

AB'den Türkiye'ye Coğrafi İşaret Onayı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Pastırma, sucuk ve mantıya AB tescili AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu, Kayseri mantısı, Kayseri pastırması ve Kayseri sucuğunun coğrafi işaret tescili başvuru taleplerini kabul etti.

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu, Kayseri mantısı, Kayseri pastırması ve Kayseri sucuğunun coğrafi işaret tescili başvuru taleplerini kabul etti. Malatya kayısısı için de 3 yıllık değerlendirme süreci de sorunsuz tamamlandı ve tescil haberi bekleniyor.

 

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kayseri pastırması, sucuğu ve mantısına coğrafi işaret tescili için ABKomisyonu'na yaptığı başvurunun kabul edildiği ve ilanının yapıldığını açıkladı. Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası'nı çabalarından dolayı tebrik etti.

 

Türkiye'de AB Komisyonu tarafından coğrafi işaret tescili alınmış iki ürün olduğunu belirten Prof. Dr. Tekelioğlu, bu iki ürünün Gaziantep baklavası ile Aydın inciri olduğunu söyledi.

 

Ayrıca başvurusu kabul edilen Kayseri pastırması, sucuğu ve mantısıyla birlikte 10 ürünle ilgili coğrafi işaret tescil sürecinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, bu ürünlerden Malatya kayısısı için sürecin tamamlandığını, bugünlerde Malatya kayısısı için de coğrafi işaret tescilinin açıklanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, başvurusu kabul edilen diğer ürünlerin Taşköprü sarımsağı, Bayramiç beyazı, Aydın kestanesi, İnegöl köfte, Afyon sucuğu, Afyon pastırması olduğunu söyledi.

 

MALATYA KAYISISINDA SÜREÇ TAMAMLANDI

 

Bir başka olumlu gelişme olarak AB Komisyonu'nda tescili bekleyen Malatya kayısısının tescilinin bugünlerde gerçekleşmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Tekelioğlu, 'Çünkü 3 aydır askıda. Postayla yapılacak itirazlar için gerekli bir aylık sürenin üzerinden 18-19 gün geçti. Bu arada tescil edilecek. Malatya kayısısının başvurusu 3 yılı buldu. Değerlendirme süreci tamamlandı, 3 aylık ilan süresi de bitti ve yaklaşık 2 ay daha geçti. Bugünlerde Malatya kayısısının da mutlaka tescil edilmiş olması gerekiyor" dedi.

 

ARDAHAN ÇİÇEK BALINA COĞRAFİ İŞARET

 

Ülkemizde coğrafi işaret tescili yapılmış 204 ürün bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Tekelioğlu, 'Bugün sabah aldığım güzel bir haberle bu sayı 205'e yükseldi. Türk Patent Enstitüsü tarafından son olarak Ardahan çiçek balı da tescil edildi. Şu anda tescilli iki balımız var, biri Siirt Pervari balı, diğeri Ardahan çiçek balı. Ardahan ili Arı Yetiştiricileri Birliği'ni de tebrik ediyorum. Tescillerin birlik-kooperatiflerden yapılmış olması da çok önemli" dedi.

 

BAŞVURUDA BEKLEYEN 322 ÜRÜN VAR

 

Coğrafi işretlerle ilgili Ocak ayı başında sınai mülkiyet yasasının kabul edilmesinin son derece önemli bir gelişme olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Tekelioğlu, 'Bu yasa, coğrafi işaretlerle ilgili birçok yenilik getiriyor. Bunlardan biri de coğrafi işaret logolarının tescillenmiş ürünler üzerinde kullanılması. Türk Patent Enstitüsü'nde coğrafi işaretle ilgili dairenin kurulması, tescil süreleri ve maliyetlerinin azaltılması son derece olumlu gelişmeler. Bundan sonra tescilli ürünlerde çok hızlı artış olacağına inanıyorum. Şu an başvuru yapılmış ve tescil bekleyen 322 ürün var. Türkiye'de potansiyel çok yüksek. Şu ana kadar alınmış tesciller toplam potansiyelin ancak yüzde 8'ini oluşturuyor ki bu konuda yapılacak çok şey var. Ama yeni oluşumlar, kurumsal ve yasal düzenlemelerle bu gelişmelerin hızla artacağını tahmin ediyorum" dedi.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!