Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 122 ziyaretçi çevrimiçi

 

Avustralya ve ABD Arasında Gıda Güvenliği Standartları Karşılıklı Tanıma Anlaşması İmzalandı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Avustralya ile ABD arasında, ikili gıda ticaretini kolaylaştıracak “Gıda Güvenliği Karşılıklı Tanıma Anlaşması” imzalandı. 5 yıl süren çalışmanın ardından imzalanan anlaşma ile birlikte iki ülke birbirinin gıda güvenliği düzenlemelerini tanıma kararı aldı.

Söz konusu anlaşmanın Avustralya’dan ABD’ye ihracat yapmakta olan ihracatçılar açısından süreci kolaylaştırması sebebiyle, önemli bir fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Anlaşma ile birlikte, oldukça sıkı bir şekilde uygulanmakta olan testlerin, ürün denetimlerinin ve ülke içi kontrollerin sayısında azalma yaşanması öngörülmektedir. Benzer avantajlardan, Avustralya’ya gıda ihracatı yapmakta olan ABD’li firmaların da faydalanması beklenmektedir.

 

Hâlihazırda, yalnızca Kanada ve Yeni Zelanda ile benzer bir anlaşması yürüklükte bulunan ABD ile Avustralya’nın gıda güvenliği alanında karşılıklı tanıma anlamsın imzalanmasının, Avustralya menşeli ihracat firmalarına önemli bir rekabet üstünlüğü sağlayacağı değerlendirilmektedir.

 

Avustralya gıda üreticileri açısından ABD önemli bir ihracat pazarı konumundadır. Pazar araştırması firmalarından olan IBIS World Avustralya tarafından yapılan bir hesaplamaya göre, her yıl 3,7 milyar dolar değerinde gıda ürünü Avustralya’dan ABD’ye ihraç edilmekte, bunun 3,4 milyar dolarını ise et ve et ürünleri oluşturmaktadır.

 

Karşılıklı tanıma anlaşması kapsamındaki gıda ürünleri arasında; deniz ürünleri, konserve gıdalar, sür ve süt ürünleri dışında kalan mandıra ürünleri, yaş meyve ve sebzeler, meyve suları, şekerlemeler, pişmiş ürünler ve evcil hayvan gıdaları yer almaktadır.

 

Anlaşmanın kapsamı dışında tutulan süt ve süt ürünleri gibi bazı ürünler ise ihracat ve ithalat sürecinde hala sıkı düzenlemelere tabi tutulmaktadır. Buna ek olarak, karşılıklı tanıma anlaşması, Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasası kapsamında yürürlükte bulunan etiketleme kuralları gibi bazı gıda güvenliği düzenlemelerini hükümsüz kılmamakta, bazı alanlarda hala ABD’nin düzenlemeleri geçerliliğini korumaktadır.

 

Avustralya Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı İhracat Birimi Başkanı Greg Read, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada bahse konu anlaşmanın Avustralya’da faaliyet gösteren gıda işletmeleri açısından önemli faydalar sağlayacağını belirtti.

 

Karşılıklı tanıma anlaşmasının, Avustralya’yı ABD gıda ürünleri açısından güvenilir bir tedarikçi pozisyonuna yükselttiğini, ihracatçılar açısından ise önemli bir rekabetçilik avantajı yarattığının altını çizdi. Greg Read, bunun gibi imtiyazlı süreçler sayesinde iki ülke arasındaki ticaretin gelişeceğini, bu durumun ise karlılıklarında artış yaşayacak olan çiftçiler açısından önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!