Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 125 ziyaretçi çevrimiçi

 

Anuga 2017: Yeni Konseptler-Yeni Temalar
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

7-11 Ekim 2017 tarihleri arasında Almanya'nın Köln Kentinde 34. kez düzenlenecek olan Anuga Gıda Fuarı tanıtım toplantısı Yunanistan'ın Atina kentinde yapıldı.

7-11 Ekim 2017 tarihleri arasında Almanya'nın Köln Kentinde 34. kez düzenlenecek olan Anuga Gıda Fuarı tanıtım toplantısı Yunanistan'ın Atina kentinde yapıldı. Basın mensupları ve fuara Yunanistan'dan katılacak şirketlerin temsilcilerinin izlediği toplantı, Akropolis Müzesinde gerçekleşti. KölnMesse Fuarı Yunanistan temsilcisi Kalliopi Memtsa tarafından organize edilen basın toplantısında KölnMesse Operasyon Şefi Katharina C. Hamma, Almanya-Yunanistan Sanayi ve Ticaret Odası Yürütme Kurulu Direktörü Prof. Dr.-Ing Athanassios Kelemis, Enterprise Greece Başkanı Christos Staikos, PromoSolution Başkanı Athanasios Pingos ve Great Başkanı Alkiviadis Kalabokis birer konuşma yaptı. Akropolis Müzesinin gezilmesi sonrası yemek daveti ile toplantı sonlandı.

 

Anuga'nın açılımı

 

Fuar hakkında bilgi veren Katharina C. Hamma, "Anuga, Almanca "Allgemeine Nahrungs- und Genussmittel- Ausstellung"-Gıda ve İçecekler için Genel Fuar- kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşmaktadır. 1951 yılından bu yana Köln şehrinde düzenlenmekte olan fuar, bizim tüm çalışmalarımızın başlangıç noktasıdır. 100 ülkeden 7 bin 200 katılımcı ve 192 ülkeden 160 binin üzerinde ziyaretçi ile Anuga bugün dünyanın en büyük gıda ve içecek ticari fuarı konumundadır. Katılımcıların yüzde 89'u ziyaretçilerin ise yüzde 69'u Almanya dışından gelmektedir. 284 bin metrekare üzerine kurulacak fuarda 2003 yılında ilk kez uygulanan bir konsept ile aynı çatı altında 10 fuar gerçekleşecektir" dedi. Fuarda on değişik gıda sektörü bağımsız gıda fuarları olarak Anuga’nın çatısı altında buluşarak özgün profilleriyle kendilerine ayrılmış sergi alanlarında yer alıyor. Bu ihtisas fuarları birlikte Anuga’yı, dolayısıyla da gıda sanayiinin dünya pazarını oluşturuyor. Bu yıl Anuga’da yer alacak 10 ayrı ihtisas fuarı şöyle: Anuga Fine Food-Şarküteri-Temel gıda maddeleri ve özel şarküteri ürünleri, Anuga Chilled Food & Fresh Food-Soğutulmuş gıdalar ve taze gıdalar, Anuga Meat-Et, sosis, av etleri, tavuk, Anuga Frozen Food-Dondurulmuş gıda ürünleri ve Dondurma, Anuga Dairy-Süt ve süt ürünleri, Anuga Bread and Bakery- Ekmek ve pastacılık-unlu mamuller, Anuga Hot Beverages-Sıcak içecekler, Anuga Drinks-İçecekler, Anuga Culinary Concepts-Her türlü yemek ve mutfak hizmetine yönelik konseptler ve Anuga Organic-Organik ürünler olarak belirlendi. Her bölüm için ayrıca çerçeve programları kapsamında ek etkinlikler ve özel gösteriler düzenlenecek. Bu yıl ilk kez yer alacak bazı bölümlerle ilgili bilgi veren Hamma şöyle konuştu: Mesela 7. holde Anuga Hot Beverages - Sıcak İçecekler bölümünü oluşturduk. Daha önceleri çay kahve gibi sıcak içecekler, ekmek ve pastacılık bölümünde sergileniyordu. 'Mutfak' teması da bu defa biraz daha farklı olacak. 'Anuga Culinary Concepts-Anuga Mutfak Konseptleri' adını verdiğimiz bölümde pişirme becerileri, teknoloji, ekipman ve gastronomi konseptlerine yer verilecek, profesyonel yarışmalarımız çerçevesinde 'Yılın Şefi' ve 'Yılın Pastacısı' seçilecek.

 

Yer kalmadı

 

Fuara 4 ay kala ufak tefek yerlerin dışında yer kalmadığını vurgulayan Hamma, katılımcılar arasında büyük pazar payı olan global firmaların yanı sıra küçük ve orta ölçekli firmaların da çoğunlukta olduğunu bildirdi. 2015 yılında Anuga Partner Ülkesi olan Yunanistan'ın bu proje sonrası katılımının arttığını 2015'de 279 firma katılımı olduğunu ve Yunanistan'dan 2 bin 990 profesyonelin fuarı ziyaret ettiğini dile getirdi. 2009'da Anuga Partner Ülkesi olan Türkiye'nin de 2015'de 277 firma katılımı ve 4 bin 376 ziyaretçi ile fuarın ilk 10 ülkesi arasında yer aldığını söyledi. "Politik ilişkiler pek iyi olmasa da biz ticari ortaklar her zaman iyi ilişkiler içindeyiz. Bu yıl da işaretler aynı iyi ilişkilerin devam ettiği yönünde" dedi.

 

Fuarın çerçeve programları

 

Fuarın çerçeve programları hakkında da bilgi veren Hamma, Trend Zone-Eğilim Bölgesi'nin İnnova Market Insights firması tarafından organize edildiğini ve dünyadaki gıda ve içecek eğilimlerini göstermeyi amaçladığını, diğer yeni bölüm 'Anuga Taste Innovation-Anuga Tat İnovasyonu' nda ise katılımcıların yeni ürünlerini 'Yeni Ürün' sitesine girerek tanıtacaklarını ve ticari basın mensuplarının bu ürünler arasından en inovatif olanını seçeceklerini bildirdi. 4. kez düzenlenecek olan Innovation Food Conference-İnovasyon Gıda Konferansı ifood 2017'de ana tema e-ticaret olacak. 9 Ekimde başlayacak konferansta 'Gıdada Mega Eğilimler' konusu işlenecek. Fuar boyunca 4 gün içinde 100'den fazla etkinlik yapılacak.

 

Anuga özel gösterileri

 

Fuar boyunca 3 ayrı bölümde yeni ürünler ve sürpriz inovasyonlar tanıtılacak. Zeytinyağı Pazarı (Zeytinyağı Forumu ile birlikte), Organik Pazar ve Şarap Özel bölümlerinin ziyaretçilerin ilgisini çekecek bölümler olması bekleniyor. Ayrıca Profesyonel Gıda Servisi Forumu, Anuga Üst Düzey Zirvesi ve E-GROCERYCONGRESS@ANUGA2017 yer alacak. Fuarın ziyaretçilerinin üst düzey karar vericilerden oluştuğunun altını çizen Hamma, "Her ziyaretçi bir sanayi firmasından geldiğini ispatlamak zorunda. Böylece kaliteyi yüksek tutuyoruz. Katılımcılarımızın zamanını gereksiz ziyaretçilerle harcatamayız" dedi.

 

Diğer konuşmacılar

 

Toplantıda söz alan Almanya-Yunanistan Sanayi ve Ticaret Odası Yürütme Kurulu Direktörü Prof. Dr.-Ing Athanassios Kelemis, Yunanistan'ın kriz yaşadığını ancak kriz sonrası yatırımlara ağırlık verdiklerini söyleyerek, "Kaliteli ürünlere yöneldik, global pazarlarda daha iyi rekabet edebilir olduk" dedi. Enterprise Greece Başkanı Christos Staikos, Fuara "Invest in Taste- Lezzete Yatırım" logosu ile katıldıklarını, bölgesel ürünlerini geniş bir şekilde fuarda tanıtacaklarını ve başka ülkelerden yatırımcıları beklediklerini vurguladı. PromoSolution Başkanı Athanasios Pingos, Almanya'nın Avrupa'nın kalbi olduğunu ve Alman ekonomisinin Avrupa'nın büyüme motoru olduğunu dolayısıyla Almanya'da fuara katılmanın önemini dile getirerek, yıllarca kazanmanın en kolay yolunun ucuz ürünler yapmak olduğunu düşündük ve bu yolla çok kazandığımızı zannettik. Ancak durum böyle değildi. Bu nedenle geri düştük. Son dönemlerde kaliteyi yakalayıp, yeni ürünler geliştirerek rekabetin parçası olmaya başladık" diyerek özeleştiri yaptı. Great Başkanı Alkiviadis Kalabokis ise genelde küçük ve orta ölçekli firmaların fuarlarda iyi iş yaptıklarını belirterek "Bu firmaların tanıtıma ihtiyaçları vardır. Ancak mutlaka bir konsept ile katılmak gerekir" dedi.

 

7-11 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenecek fuar hakkında daha fazla bilgi www.anuga.com sitesinden veya Koelnmesse Türkiye Temsilciliği Tezulaş Fuar Danışmanlık Hizmetleri'nden alınabilir.

 

Ayşe Dinçer DÜNYA

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!