Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 98 ziyaretçi çevrimiçi

 

DEPREM KONULU PATENTLERDE ARTIŞ
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Muğla Bodrum açıklarında 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye’nin deprem alanındaki patent karnesi açıklandı.


Bodrum Gökova Körfezi’ndeki depremin ardından Türkiye’nin deprem alanındaki patentleri gündeme geldi.

Adres Patent tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin deprem alanında yaptığı patent başvuru sayısının Cumhuriyetin ilanından bu yana 277 olduğu belirtildi.

Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut, “Cumhuriyet tarihinin en büyük depremi 1939 yılında Erzincan’da yaşandı. Ardından 1942’de Tokat, 1943’te Samsun, 1944’te Bolu, 1966’da Muş’ta, 1975’te Diyarbakır’da gerçekleşen depremlerde resmi rakamlara göre 50 bine yakın insanımız hayatını kaybetti.  Buna rağmen depremle ilgili ilk patent başvurusu 1972 yılında yapıldı” dedi.

6 YILDA 124 PATENT

Türkiye’nin depremle ilgili patentlerinin sayısı hakkında bilgi veren Akbulut, 2011 yılına kadar toplam 153 olan patent başvuru sayısının son 6 yılda 124 adet artış göstererek toplamda 277 adet başvuruya ulaştığını söyledi.

Cumhur Akbulut, Türkiye'de özellikle son yıllarda deprem konulu patent başvurularının sayısı hızla artarken, bu buluşların uygulamaya geçirilmemesi nedeniyle Türkiye gibi deprem kuşağındaki bir ülkenin verdiği kayıpları azaltmaya yetmediğine dikkat çekerken, Marmara Bölgesi'nde 1999'da yaşanan depremin ardından Türkiye'deki deprem odaklı buluşların sayısında ciddi artış yaşandığını aktardı.

“PATENTLER UYGULAMAYA GEÇMELİ”

Akbulut, “Geçtiğimiz hafta Bodrum açıklarında yaşanan depremde önemli mal kayıpları yaşayabiliyorsak burada bir hata var demektir” dedi ve şöyle devam etti:

Özellikle son 6 yıl içerisinde başvurusu yapılan patent konulu buluşlar arasında çok önemli ve uygulanabilir sistemler var. Bu buluşlar uygulamaya konulmuş olsaydı mal kayıplarının önüne geçilebilirdi. Yapılan buluşlar ve harcanan Ar-Ge maliyetleri, yapılan buluşların uygulanmasıyla anlam kazanacaktır. Teşvik edici desteklerle tüm buluşların topluma sunulması sağlanabilir. Teknolojimiz ancak bu şekilde gelişim gösterecektir. Ülke olarak yaşadığımız deprem felaketlerine yenisini eklememek ve bu konudaki kayıplarımızı en aza indirmek için buluş sahiplerinin uygulamaya geçmesi gerekiyor. Patent almaya uygun görülmüş nitelikteki tüm buluşlar depreme karşı daha güçlü olmamızı sağlayacaktır. Kayıplarımızı en aza indirmek için bu konudaki buluşlar hayata geçirilmeli.”

Deprem konulu patent başvurularının içeriği hakkında da bilgi veren Akbulut, can kurtarma modüllerinden erken uyarı sistemlerine, korunma yatağından deprem yastığına, yer altı göçük tespit etme sisteminden çelik kafeslere kadar 277 buluşla ilgili patent başvurusunun yapıldığını söyledi.

 

Marka tescili hakkında daha detaylı bilgi almak ve hızlı ve kolay marka sorgulama yapmak için şimdi http://www.adrespatent.com.tr/marka-sorgula linkine tıklayın. Logo ve markanızı ücretsiz araştırın.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!