Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 50 ziyaretçi çevrimiçi

 

Bulgurun Başkenti Mardin!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet Aslan ile Mardin’i ve kurumu Trend Marka'ya anlattı.

Kurumunuzu ve kendinizi tanıtır mısınız?

Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası 1991 yıllında Mardin ilimizin en büyük ilçesi ve hatta ülkemizin yaklaşık 50 ilinden büyük bir ilçesinde kuruldu. Odamıza bağlı 190 KOBİ olmak üzere 2600 üyesi bulunmaktadır. Odamız 2012 yılından Akredite olup, 2015 Arlık ayında yapılan denetimlerde B sınıfı Akredite Oda olmaya hak kazanmıştır. Üyelerine en iyi şekilde hizmet etmeye devam etmektedir.

Ben odanın kuruluşunda bulundum ve 1992 yılında Genel Sekreterliğe atandım. Bu tarihten itibaren görevimi ifa etmekteyim.

 

Yöresel ürünlerin korunmasıyla ilgili bölgenizde nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

2013 yılından itibaren bölgemizin ürünlerini tanıtmak amacıyla YÖREX fuarı İstanbul ve Ankara’da düzenlenen Mardin tanıtım günlerine katılıp tanıtıma katkı sunmaktayız. Bölgemizde de çeşitli fuarlar düzenlemekteyiz. Ancak 2016 yılında bölgede yaşanan olumsuz olaylardan dolayı düzenlenmemiştir. 24-26 Kasım 2016 da İstanbul’da düzenlenen İstanbul SIRHA fuarında yine Mardin bulgurumuzu tanıttık.

 

Coğrafi işaretlerin ülkemiz için önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

Elbette önemli… Bir ülkenin ürününe Coğrafi işaret almak o ülkenin tanıtımına katkı sunmaktır. Aynı zamanda bir bölgenin turizm açısında da tanıtımı anlamına gelmektedir.

 

Yöresel ürünlerinizle ilgili Türkiye ve dünyadaki pazar payınızdan söz eder misiniz?

Yöremizin bir tarım bölgesi olması sebebiyle sanayimizin gıdaya yönelik gelişmektedir. Bölgemiz Mezopotamya ovasının verimli topraklarına sahip olması Dünyadaki en kaliteli buğday ve mercimeğine sahip olması münasebeti ile hem yurt içinde ve hem yurt dışında büyük bir pazara sahiptir. İlimiz Ortadoğu’ya açılan bir kapı oluşu İlimizin tarihi ipek yolu üzerinde kurul oluşu ihracatımızı daha cazip hale getirmektedir. Bu nedenle ihracatımızın büyük bir kısmı IRAK ve Ortadoğu olmak üzere Türki Cumhuriyetlerine, Ukrayna ve Rusya’ya yapılmaktadır. 2016 yılında Ekonomi Bakanlığı ile geliştirilmiş olduğumuz UR-GE projesi kapsamında ABD FIRANSA ve SUUDİ ARABİSTAN da düzenlenen fuarlar firmalarımızı katılmış bu ülkelerde küçükte olsa bir ihracat başlamıştır.

 

 

 

Markalaşma süreci sadece firmalar için değil kurumlar için de geçerli. Peki bölgenizdeki firma, kurum ve kuruluşlar hatta belediyeler marka tescili yaptırarak isimlerini koruma altına alıyorlar mı?

Evet 2010 yılından itibaren hem firmalarımız hem de kamu kuruluşlarımız markalaşmaya başlamışlardır.

 

Coğrafi işaretlerin bölge halkına ve ticaret odasına katkısı var mıdır?

Coğrafi işaretlerin bölge ürünlerinin tanıtımına ve Pazar bulmasına katkı sunmakta. Odamızın hizmeti olarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sunması bağlamında prestij kazandıracaktır.

 

Coğrafi işaretlerinizi tescilledikten sonra hedefleriniz var mı?

Evet bölgemizin kaliteli diğer ürünlerini tanımak amacındayız.

 

YÖREX fuarıyla ilgili düşünceleriniz neler?

Yörex ülkemizde bölgesel ürünlerinin tanıtımına katkı ve ışık tutan bir fuardır

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!