Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 97 ziyaretçi çevrimiçi

 

TEMMUZDA MARKA BAŞVURU SAYISI 67 BİNİ GEÇTİ
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) temmuz ayı itibarıyla yapılan marka başvurusu sayısı 59 bin 374'ü yerli olmak üzere, toplam 67 bin 867'ye ulaştı.


TÜRKPATENT'ten temmuz ayı sınai mülkiyet verilerine ilişkin yapılan açıklamaya göre, geçen yıla göre yerli marka başvuruları yüzde 8,5 artış gösterdi. Toplam marka başvuruları ise yüzde 9,8 arttı.

Patent başvuru sayısı 3 bin 51'i yerli, 6 bin 63'ü yabancı olmak üzere 9 bin 114'e yükseldi. Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 8,7 yükseldi.

Faydalı model başvuru sayısı, bin 927'si yerli olmak üzere toplam bin 963'e ulaştı. Yerli faydalı model başvurusu oranı da yüzde 98,2 olarak kayıtlara geçti.

Tasarım başvuru sayısı 22 bin 91'i yerli, 666'sı yabancı olmak üzere toplam 22 bin 757'yi buldu. Yerli tasarım başvurusu oranı, yüzde 97,1 oldu.

Bu dönemde, marka başvurusu sayısı 59 bin 374'ü yerli olmak üzere, toplam 67 bin 867'ye ulaşırken, yerli marka başvuru oranı yüzde 87,1 olarak belirlendi.

Tescil sayıları

 

Temmuz itibarıyla tescil sayıları ise markada 40 bin 236'sı yerli olmak üzere toplam 45 bin 894, patentte 992'si yerli olmak üzere toplam 7 bin 72, faydalı modelde bin 511'i yerli olmak üzere toplam bin 550, tasarımda 23 bin 468'i yerli olmak üzere toplam 24 bin 241 olarak kaydedildi.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!