Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 177 ziyaretçi çevrimiçi

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE PATENT EĞİTİMİ
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

Adres Patent, İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi  ve TETLAB işbirliğiyle Patent Eğitimi verdi.

Sektörü ve üniversiteleri bilgilendirmek için seminerler düzenleyen Adres Patent, Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Süreçleri hakkında eğitim verdi.

Eğitimde, TTO Fikri Sınai Mülkiyet Hakları ve Ticarileştirme Birim Koordinatörü Savaş Gürdal ve TETLAB Kurucu ve Yöneticisi Yrd. Doç. Leyla Türker Şener de sunup yaptı.

ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYEN KATILDI

İstanbul Üniversitesi TTO ve TETLAB işbirliğiyle düzenlenen eğitime çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Eğitimi, Adres Patent Üniversite, TTO ve OSB Projeleri Müdürü Seval Yılmaz verdi.

Fikri Sınai Mülkiyet Hakları süreçlerini anlatan Yılmaz, fikri hakların çeşitli yöntemlerle korunduğunu söyledi. Yılmaz şunları söyledi:

Fikri haklar çeşitli yöntemlerle korunmaktadır. Patent, Faydalı Model, Marka tescili, endüstriyel tasarım tescili ile koruma altına alınmaktadır. Marka, şirketlerin ve ürünlerinin rakiplerinden farklılaşmasını sağlamakta olduğu gibi ayrıca birçok hibe ve destekten yararlanmak için marka tescili gerekmektedir.  Patent ise buluş sahibine buluşunun kullanımına ilişkin belirli bir süre boyunca haklar sağlayan ve devlet tarafından verilen bir belgedir ve alternatifi bulunmamaktadır. Rekabet gücünü artırmak ve tekel olma hakkını sağlamak için patent ile koruma şarttır. Patent yeni teknolojiyi kazanca dönüştürme imkanı verir.

Seval Yılmaz patent sahibinin haklarını da anlattı.

PATENT SAHİBİ HAKLARI

Yılmaz, “Başkaları, buluş sahibinin izni olmadan patentli bir ürünü, Üretemez, Kullanamaz, Satamaz, Lisans haklarını genişletemez, İthal ya da ihraç edemez, Patent sahibinin bu faaliyetleri engelleme hakkı vardır” dedi.

Tedavi-teşhis usulleri, bitki-hayvan çeşitleri, kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı buluşların patent ile tescillenemeyeceğini aktaran Yılmaz, patent kriterleri ile ilgili buluş basamağı, yenilik, sanayiye uygulanabilirlik konularında katılımcılara bilgi verdi.

 

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!