Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 65 ziyaretçi çevrimiçi

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜSLÜMAN ÜLKESİ MADRİD SİSTEMİNDE
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) yaptığı duyuruya göre Endonezya, Madrid Protokolü’ne dahil oldu. 2 Ocak 2018 itibariyle başvuru alımı başlayacak. Böylece Endonezya’ya marka başvurusu kolaylaşacak.

Dünyanın en büyük Müslüman ülkesi olan Endonezya’ya açılan kapı Madrid Protokolü aracılığıyla artık çok daha kolay.

Madrid Sistemi dünyada en etkin ve yaygın biçimde kullanılan uluslararası tescil sistemi konumunda. Dünya ticaret hacminin yüzde 80’den fazlasına sahip olan üye ülkelere her gecen yıl yenisi ekleniyor. Tek bir başvuru ile birden fazla ülkede tescil alınabilmeye olanak sağlayan sistem ile AB ve OAPI (Afrika Fikri Haklar Organizasyonu) gibi topluluklarını kapsamakta. Böylece tek bir başvuruyla çok daha kolay bir şekilde ve zahmetsizce birçok ülkede tescil alınabilmekte.

100. ÜLKE ENDONEZYA

Endonezya’nın Madrid protokolüne üye olmasının ardından açıklama yapan Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve Endonezya’nın katılımıyla 100 üye sayısına ulaşan Madrid Protokolü, firmalarımızın uluslararası marka başvurularını yapmasında kolaylık sağlamakta. Sonuç olarak ihracatçı firmalarımız 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren Madrid Sistemine üye olan Endonezya’ya, protokol çerçevesinde artık kolaylıkla başvuru yapabilecekler“ diye konuştu.

Akbulut, “Madrid Sistemi ile üye ülkelere ihracat yapan firmalar, markalarını en uygun maliyetle tescil ettirme olanağına kavuştular. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB’in tescil konusunda vermiş olduğu desteklerle bu maliyetlerinde yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılandığını göz önünde bulundurduğumuzda marka sahiplerine çok ciddi avantajlar sağlamakta” ifadelerini kullandı.

Endonezya’da İş Kurma Mevzuatı

Yabancı şirket kurulabilmesi için Yatırım Koordinasyon Kuruluna müracaat edilmesi gerekmektedir. Mevcut, yatırım yasasına göre yabancılar gayrimenkul edinememektedir. Yabancılar gayrimenkulün ancak kullanım hakkını elde edebilmekte olup bu süreler 70 yıla kadar uzatılabilmektedir. Çok sayıda işçi istihdam eden, öncelikli sektörlerde olan, altyapı geliştirilmesini içeren, teknoloji transfer eden, sınır ve uzak alanlarda yapılan yatırımlarda; gelir vergisi indirimi, ülkede üretimi olmayan sermaye malları için gümrük vergisi ve katma değer vergisi muafiyeti veya indirimi, belirli bir dönem için hammadde ve ara mallarından gümrük vergisi alınmaması, hızlı amortisman, emlak vergisi indirimi gibi teşvikler uygulanabilmektedir. Ancak, standart bir uygulama olmayıp, proje bazında değerlendirmeler Yatırım Koordinasyon Kurulunca yapılmaktadır.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılası 895 milyar doları aşan Endonezya’da tarım geleneksel olarak istihdam ve üretim açısından baskın konumunu sürdürmektedir.  Kaynak: Ekonomi Bakanlığı

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!