Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 70 ziyaretçi çevrimiçi

 

ANONİM ŞİRKETLERE CEZA UYARISI
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi ve Ali Yüksel & Hilmi Özalp Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı Av. Hilmi ÖZALP, anonim şirketlerin ve kooperatiflerin sözleşmeli avukat bulundurmak zorunda olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Özalp, ”1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35/3. maddesine göre; Türk Ticaret Kanununda ön görülen esas sermeye miktarının beş katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan anonim şirketler ile üye sayısı 100 ve daha fazla olan yapı kooperatifleri sözleşmeli avukat bulundurmak zorundadır” dedi.

Yapılan sözleşmelerin 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine uygun olması gerektiğini belirten Özalp, sürekli avukatlık hizmetleri sözleşmesi düzenleyen avukatın sözleşmenin bir nüshasını baroya vermesinin zorunlu olduğunu, kanuna aykırı davranan anonim şirketler ve yapı kooperatifleri hakkında baronun suç duyurusunda bulunacağını aktardı.

Av. Hilmi ÖZALP şöyle devam etti:

Bu hükümlere aykırı davranan kuruluşlara, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesinin 3. fıkrası gereği Cumhuriyet Savcısı tarafından, baronun şikayeti üzerine sözleşmeli avukat tayin etmedikleri her ay, 2017 yılı için belirlenen aylık brüt ücret miktarı 1.777,50 lira olup, iki aylık brüt asgari tutarı olan 3.555,00 lira para cezası verilecek.

Av. Hilmi Özalp’den Ceza Uyarısı

Anonim şirketlerin ve üye sayısı 100 ve daha fazla olan yapı kooperatiflerinin sözleşmeli avukat bulundurup bulundurmadığını baroya bildirmesi gerektiğini söyleyen Özalp, 2016-2017 yılına ait Avukatlık Sözleşmesi ve ilgili ücret ödemelerini gösteren serbest meslek makbuzu ödeme belgesi örneğinin, eğer avukat sigortalı çalışan ise 2017 yılına ait maaş bordrolarının örneğini baroya bildirmeleri gerektiğini söyledi.  1136 sayılı Avukatlık Kanunu’na aykırı davranan şirketler hakkında baroların, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak yasal işlem başlatacağını aktardı.

Özalp, “Anonim şirketler ticari hayatta büyük ciroları olan işletmelerdir. Şirketlerin ve kooperatiflerin yaptıkları işlemlerde avukattan yardım almaması ticari hayatta hukuksal birçok eksiği beraberinde getirmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi açısında önemli bir gelişme. Her ne kadar yasaya göre zorunluluk olsa da zaten anonim şirketlerin ve yapı kooperatiflerinin avukat bulundurması gerekir” açıklamasını yaptı.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!