Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 104 ziyaretçi çevrimiçi

 

İşlenmemiş Gıda Artıyor
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kasımda yüzde 12,98 seviyesini görerek 2003'ten bu yana en yüksek seviyeyi gören enflasyonla ilgili olarak "Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu"nu yayınladı.


Bir önceki aya göre yüzde 1,49'luk enflasyon artışına en belirgin katkıyı işlenmemiş gıda fiyatlarının yaptığı ifade edilirken, tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlendiği vurgulandı.

Rapor sonrası TCMB'den yapılan yazılı açıklamada eneflasyon hedeflemesinin temel para politikası rejimi olmaya devam edileceği de vurgulandı. Açıklamada "TCMB'nin temel amacı fiyat istikrarıı sağlamak ve sürdürmektir" denildi.

 

İŞLENMEMİŞ GIDADA ARTIŞ YÜZDE 19'U GEÇTİ

Buna göre, mevsimsellikten arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatları sebze grubu öncülüğünde önemli oranda yükseldi. Kırmızı et fiyatları gerilese de işlenmemiş gıdada yıllık enflasyon yüzde 19,48'i gördü. Aylık bazdaki fiyat artışı ise yüzde 1,17'de gerçekleşti.

Çiğ süt fiyatlarındaki artış eğilimine bağlı olarak bu grupta peynir, diğer süt ürünleri ve tereyağındaki güçlü fiyat artışları devam etti.  Bu çerçevede, taze meyve-sebze dışı gıda yıllık enflasyonu kasımda yüzde 13,36’ya yükseldi.

Gıda ve alkolsüz içecekler yıllık enflasyonu kasımda 3,04 puan artarak yüzde 15,78 oldu.

ENERJİDE DÖVİZ VE PETROL ETKİSİ

" Temel mal enflasyonu Türk lirasındaki birikimli değer kaybına bağlı olarak dayanıklı tüketim malları öncülüğünde artış eğilimini sürdürmüştür" ifadesinin kullanıldığı raporda Döviz kuru ve  petroldeki yükselişin enerji enflasyonunu olumsuz etkilediği vurgulandı.

Buna göre enerji fiyatları, kasımda yüzde 2,53 arttı. TCMB'nin raporuna göre bu gelişmede, Döviz kuru ile petrol ve diğer girdi fiyatlarına bağlı olarak sırasıyla yüzde 4,46 ve 2,66 oranlarında artan akaryakıt ve tüpgaz fiyatlarının yanı sıra yüzde 4,97 oranında artan katı yakıt fiyatları belirleyici oldu. Böylelikle, enerji grubu yıllık enflasyonu 1,62 puanlık artışla yüzde 12,23’e yükseldi.

OTOMOBİL VE BEYAZ EŞYA PAHALILAŞTI

Raporda, yakın dönem fiyat hareketlerinde etkili olan, giyimdeki ağırlıklandırılma yönteminin değişmesi, dayanıklı mal gruplarındaki vergi indiriminin sona ermesi gibi geçici unsurlar arındırıldığında enflasyonun ana eğiliminin bir önceki aya kıyasla yükseldiği ifade edildi.

Dayanıklı mal grubunda özellikle otomobil, beyaz eşya ve diğer elektrikli aletlerde fiyat artışı gözlendi. Giyim ve dayanıklı tüketim dışı temel mallarda ise fiyat artışları hızlandı. Bu dönemde temel mal grubu enflasyonunun yukarı yönlü seyrinde Döviz kuru gelişmeleri ana belirleyici oldu, toplam talep koşulları da bu görünümü destekledi.

ENFLASYON BİR TEK HİZMETTE GERİLEDİ

Diğer taraftan yıllık enflasyonun gerilediği alan ise hizmet grubu. Kasımda yüzde 0,11 gibi sınırlı oranda artan hizmet grubu fiyatlarında kiralar yükseliş gösterdi. Lokanta-otel grubu yatay seyretti, ulaştırma grubunda fiyatlar havayolu ile şehirlerarası kara taşımacılığı hizmetlerine bağlı olarak düşüş kaydetmiştir.

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!