Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 146 ziyaretçi çevrimiçi

 

Gıda Bankacılığı nedir?
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Dünyada yıllardır uygulanan Gıda Bankacılığı, ülkemizde de giderek yerleşiyor. Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerince gıda bankalarına yapılan gıda maddesi bağışlarının tamamı, vergiden düşülebiliyor.


Bağışçılara sağlanan vergi avantajları neler?

Dünyada gıda bankacılığı alanında faaliyet gösteren kuruluşların üyesi olduğu The Global Foodbanking Network, gıda bankacılığı konusundaki en büyük ağ.

 

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde, başkanlığını Dilekçe Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır’ın yaptığı Gıda Bankacılığı Uygulamasının Araştırılması ve Yaygınlaştırılmasını İnceleme Alt Komisyonu, nihai raporunu sunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Raporunda, ilgili meslek örgütleri ve STK’ların da görüşlerine yer verecek olan Gıda Bankacılığı Alt Komisyonu, gıda bankacılığına ilişkin merak edilen konulara açıklık getirdi.

 

Gıda Bankacılığı nedir?

“Kavram olarak literatürümüze henüz girmiş olan gıda bankacılığı, özü itibariyle bağış olarak yapılan gıda yardımlarının ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasından ibarettir.

 

Gelir ve Kurumlar Vergisi Mükelleflerince gıda bankalarına yapılacak gıda maddesi bağışlarının tamamı vergiden düşülebilmektedir.

 

5035 Sayılı Kanun ve 251 sıra nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile Gıda Bankacılığının kapsamı ve ne şekilde uygulanacağı detayları ile açıklanmıştır.

 

Gıda Bankacılığını kimler yapabilir?

Gıda Bankacılığı faaliyetinde sadece dernekler veya vakıflar bulunabileceklerdir.

 

Gıda Bankacılığının kapsamı nedir?

Yapılan düzenleme ile Kurumlar ve Gelir Vergisi Mükelleflerince gıda bankalarına bağışlanacak gıda maddelerinin maliyet bedelleri, Gelir ve Kurumlar Vergisi matrahının tespitinde gider olarak indirim konusu yapılabilecektir.

 

Bağışın nerelere yapılması gerekir?

Gıda maddesi bağışının, tüzük veya senedinde ihtiyacı bulunanlara gıda yardımı yapılabilmesine ilişkin hükümlerin bulunduğu dernek veya vakfa yapılması gerekir. Bununla beraber dernek veya vakfın başka alanlarda faaliyet gösteriyor olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

 

Bağışa konu mallar nelerdir?

Yapılacak bağışın mutlak suretle gıda maddesi niteliğinde olması ve “bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere” şartı ile verilmiş olması gerekmektedir.

 

Bağış karşılığında bir belge düzenlemek gerekir mi?

Bağışı yapanların mutlaka bağış yapılan dernek veya vakıf adına fatura düzenlemesi ve faturaya “ihtiyaç sahiplerine yardım şartı ile bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır” ibaresini düşmeleri gerekmektedir.

 

Ayrıca bağış yapılan derneğin ve vakfında kendi mevzuatlarında öngörülen belgeyi düzenleyip, bağış yapanlara vermesi gerekmektedir.

 

Bağışlanan gıda maddesinin KDV’si ne olacak?

Gıda Bankacılığı kapsamında yapılan bağışlar Katma Değer Vergisi Kanununda (KDV) yapılan değişiklik neticesinde katma değer vergisinden de müstesna tutulmuştur.

 

Bu durumda bağışlanan gıda maddesi tesliminde katma değer vergisi hesaplanmayacak olup, daha önce bu gıda maddesinin alımı esnasında yüklenilen katma değer vergisi de indirim konusu edilemeyecektir.

 

İndirim konusu edilemeyecek olan katma değer vergisi gider ya da maliyet unsuru olarak dikkate alınabilecektir.

 

Getirilen bu teşvik ile daha önce böyle bir yasal düzenleme olmadığı için ellerindeki, (örneğin; az hasarlı, ambalajı bozulmuş, son kullanma tarihine az bir süre kalmış ya da yiyecek sektöründe olduğu gibi günlük tüketilmesi gereken ancak tüketilememiş) gıda maddelerini bir şekilde yok eden işletmeler başta olmak üzere, vergi mükellefleri gıda bankalarına yapacakları gıda bağışları sayesinde hem vergiden düşme şansını hem de ihtiyacı olanların hayır duasını elde etmiş olacaklardır.”

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!