Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 117 ziyaretçi çevrimiçi

 

İzmir Kumrusu'na Coğrafi İşaret Tescili
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Şambalisi ve İzmir Lokması’nın ardından “İzmir Kumrusu”nun da coğrafi işaretle tescillendiğini belirterek, “Kentimizin yerel lezzetlerini koruyarak sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

 

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Şambalisi ve İzmir Lokması’nın ardından "İzmir Kumrusu"nun da coğrafi işaretle tescillendiğini belirterek, "Kentimizin yerel lezzetlerini koruyarak sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

 

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in eşsiz bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirterek, "Bu kültür, sadece kentimize özgü olan lezzetler. Kültür, turizm ve ekonomi açısından en büyük zenginliklerimiz arasında yer alıyor" dedi.

 

İzmir’e özgü bu yerel lezzetlere sahip çıkmak için uzun süredir çalışmalar yaptıklarını belirten Demirtaş, yöresel gastronomi mirasını koruma, tanıtma ve ekonomik değer katmanın yolunun coğrafi işaretleme sisteminden geçtiğini söyledi. Coğrafi işaretin, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaret olduğunu aktaran Demirtaş, "Coğrafi işaret alınabilmesi için ürünle ilgili olarak; kullanım biçimi, ürünün tanımı ve ayırt edici özellikleri, üretim yeri, ürünün metodu ve denetleme konularının yer alacağı teknik çalışma ve analizler gerekiyor. Biz de kentimizin önemli gıda ürünleri arasında yer alan İzmir Tulum Peyniri, şambalisi, boyozu, lokması ve kumrusuna coğrafi işaret tescillerinin alınması için yoğun olarak 2011 yılından beri çalışıyoruz" dedi.

 

Daha önce İzmir Şambalisi ve İzmir Lokması’nın da coğrafi tescil işaretlerini aldıklarını hatırlatan Demirtaş, "2014 yılında başvurduğumuz İzmir Kumrusuna coğrafi işaret tescili almanın mutluluğunu yaşıyoruz. ’İzmirKumrusu’ coğrafi işaret başvurumuz 7 Aralık 2017 tarihinde 262 sayı ile tescil edilerek 2 Ekim 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere koruma altına alındı. İzmir ile özdeşleşmiş bu ürünün üretim reçetesi tescil belgemizde ayrıntılı şekilde belirtiliyor. Belirlenen şartlara uygun üretim yapanlar, İzmir Kumrusu ismini ve coğrafi tescil işaretini kullanabilecek. Şimdi sırada da İzmir Tulum Peyniri ve boyoz var. Bu ürünler için de coğrafi tescil işareti başvurumuzu yapmıştık, çok kısa sürede sonuçlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!