Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 93 ziyaretçi çevrimiçi

 

Yozgat'ın Yöresel Lezzeti Tandır Kebabı Tescillendi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Yozgat'ın yöresel lezzetlerinden Arabaşı, Testi Kebabı, Parmak Çörek ve Çanak Peyniri'nden sonra Tandır Kebabı da Türk Patent ve Marka Kurumu'nun onayı ile tescillendi.

Yozgat Belediyesi tarafından 24 Mart 2017 tarihinde Yozgat'a özgü Tandır Kebabı'nın tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuru onaylandı. Türk Patent ve Marka Kurumu Tandır Kebabı'nı; Arabaşı, Testi Kebabı, Parmak Çörek ve Çanak Peyniri'nden sonra Yozgat'a özgü bir lezzet olarak tescilledi ve Tandır Kebabı da artık Yozgat ile birlikte anılacak. Yozgat yöresine ait lezzetler arasında yer alan Tandır Kebabı, tuzlanarak odun ateşinde yarım saat pişiriliyor ve servis ediliyor. Yolu Yozgat'a düşen vatandaşlar ise Tandır Kebabı'nın tadına bakmadan şehirden ayrılmıyor.

Yozgat Tandır Kebabı'nın diğer illerde yapılan Tandır Kebaplarından farklı olduğunu söyleyen vatandaşlar, Tandır Kebabı'nın tescillenmesinden duydukları mutluluğu ifade ederek Tandır Kebabı'nın muhteşem bir lezzet olduğunu söylediler.

Yozgat'ta yıllardır Tandır Kebabı ustalığı yapan Ali Alıcı ise Tandır Kebabı'nın 150 yılı geçkin mazisinin olduğunu söyleyerek "Tandır Kebabımız tescillenmiş bulunmakta. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Tandır Kebabı'nı bir gün önce terbiye ediyoruz, kasaptan kendi elimizle etleri özenle seçiyoruz. Tandır Kebabımız kuzu ve koyun etinden oluyor ve odun ateşiyle pişiyor. Muhteşem bir lezzeti var" dedi.

Tandır Kebabı'nın tescillenmesinde büyük rol oynayan Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ise Yozgat mutfağının Türkiye'nin önde gelen mutfaklarından birisi olduğunu söyleyerek "Yozgat mutfağının kendine ait çok özel tatları ve lezzetleri var. Biz bunları zaman içerisinde tescil ettirmek için birtakım girişimlerde bulunduk. Bu güne kadar 4 tane ürünümüz tescillendi. Şimdi 5.si tescillendi. Daha önce Parmak Çörek, Çanak Peyniri, Testi Kebabı ve Arabaşı tescillenmişti şimdi de Tandır Kebabı'nı tescillettirdik. Yozgat Tandır Kebabı sadece Yozgat'ta yapılan ve Yozgat'a has bir tandır kebabıdır. Türkiye'nin değişik yerlerinde değişik isimlerle kebaplar yapılıyor ama Tandır Kebabı gerek kullanılan et itibariyle gerekse yapılış tarzı itibariyle Türkiye'de tektir ve bana göre de Türkiye'nin en lezzetli kebabıdır. Yozgat'ın tescilli kebabıdır ve dediğim gibi Türkiye'nin başka bir ilinde yok sadece Yozgat'ta yapılıyor. 15 gün oldu patentini aldık, tescilledik ve artık Yozgat mutfağının bir yiyeceği olarak Türkiye literatürüne geçmiş oldu" şeklinde konuştu.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!