Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 188 ziyaretçi çevrimiçi

 

Gıda İhracatçıları 130 Ülkede Satış Hacmini Artırdı
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

2017 yılı ihracatının 157,1 milyar dolarla tarihin en yüksek ikinci seviyesinde gerçekleşmesi ihracatçıları coşturdu.


Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri için bu rakamları yeterli görmediğini belirten İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, 2017 Yılında 1.8 Milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik “Hedeflerimiz için ülke olarak daha çok çalışmalıyız” dedi. Mete ayrıca "Batı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarını hazmedemiyor. Bugün dış güçlere karşı mücadeleyi yürütebilecek başka bir lider yok" değerlendirmesinde bulundu

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2017 yılı ihracatı 157,1 milyar dolar ile tarihin en yüksek ikinci seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı 6 milyar 373 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, bu rakamları 2023 hedefleri adına yeterli görmediklerini açıkladı.

 

ÜLKEMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE TANITMAK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

Sektörün 2018 yılına dair beklenti ve hedeflerini İnternet medyası editörlerine değerlendiren Zekeriya Mete, "2023 hedefleri adına yeterli görmüyoruz ve 2018 için ana hedefimiz bu rakamları daha da yukarıya çekmek olacaktır. Yurt dışı ve yurt içi fuarlara, ticaret heyetlerinin yanında çeşitli organizasyonlarla potansiyel gördüğümüz bölgelere yönelik tanıtımlara, yurt içinde ihracat yapma potansiyeli olan firmaları teşvik etmeye ve ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak için çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'ye uluslararası nitelikte bir gıda fuarı kazandırmak amacıyla ilkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 'CNR Food İstanbul 2018' fuarına bu sene de destek vermeyi sürdüreceğiz. Geçen yıl CNR Food'a 300'e yakın ithalatçı katıldı. Bu sene 2 katını hedefliyoruz. Bu fuarlar her sektöre katkı sağlıyor. Ayrıca daha iyi bir ihracat ortamı sağlamak için firmaların karşılaştığı sıkıntıları gidermek için Bakanlıklar ve diğer kurumlarla çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

 

MEVCUT KANUNLAR HIZIMIZI KESİYOR

 

Büyüme rakamlarını da değerlendiren Zekeriya Mete, sanayi sektörünün ve Türkiye'nin genel büyümesinin yüzde 6, gıda sektörünün yüzde 8,2 büyüme gösterdiğini kaydetti. 2018'de de büyümenin ve yeni yatırımların devam edeceğini öngördüklerini anlatan Mete, "İstatistiklere bakıldığında büyümede sanayi yatırımlarının destekleyici etkisi net bir şekilde gözüküyor. Ülke menfaati için herkes elini taşın altına koymalıdır. Bürokratik süreçlerin hızlanması gerekiyor. Kanunların değiştirilmesi lazım çünkü var olan kanunlar hızımızı azaltıyor. Büyüme hedeflerimize ulaşmak için önümüzdeki engelleri kaldırmalıyız" dedi.

 

Yeni yılda daha stabil bir kur düzeyini temenni ettiğini söyleyen Mete, "Giderilmesi gereken problemlerden birinin döviz kuru olduğu ortada. Aslında döviz kurunda, stabilizasyon ihracatçılar için en önemli kriteri teşkil ediyor. Kurdaki sert iniş-çıkışlar bizim için bir handikap. Yeni yılda daha sürdürülebilir, daha stabil bir kur düzeyinin yerleşmesini temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

DIŞ GÜÇLERE KARŞI ERDOĞAN'DAN BAŞKA BİR LİDER YOK

 

Türkiye'nin dış politikası ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Mete "Batı, Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidarını hazmedemiyor. Bugün dış güçlere karşı mücadeleyi yürütebilecek başka bir lider yok. Başka biri geldiği anda bugüne kadar terör ile verilen kararlı mücadele sona ermiş olur. Bu da bizim için çok büyük risk oluşturur. Sn. Cumhurbaşkanımız, tüm siyasilerden farklı olarak halkının refleksleriyle hareket edebiliyor ve milletinden gelen tepkilere kulak veriyor" dedi

 

4 MİLYON TON UN SATTIK

 

Hububat Birliği'nin ithalata konu edilen bir sektör olduğunu ihracata dayalı, ithalat modelleri olduğunu ifade eden Zekeriya Mete şunları söyledi: "Küresel ısınma, kentleşme ve arazi sıkıntıları dolayısıyla ekilebilir arazi azalıyor, nüfus ise 2.5 katına çıkıyor. Bundan dolayı ithalat oranları artıyor. Geçen yıl 4 milyon tona yakın un sattık. 199 ülkeye ihracat yapıyoruz. 63 ülkede yüzde 30'un üzerinde artış yakalamış durumdayız. 130 ülkede ihracat rakamlarımız artış gösterdi. Hükümetin uyguladığı dış politikayla ihracat rakamlarımız artış gösterecek. 2018 yılında gıda fiyatlarında; iklimsel olaylar ve mahsul olumlu yönde seyrederse rakamlar normal şartlarda devam edecek. Tarıma dayalı sanayiyi benimsemeliyiz. Tarıma dayalı sanayide devlet destekleri çok önemlidir."

 

FİLİSTİN ZAFERİ'NİN KATKISI 2018'DE

 

Sektörün ihracat pazarlarına da değinen Mete, "İhracatımızda AB ve Ortadoğu pazarlarının payı yüzde 80 oranındadır. Sıkışan Avrupa pazarından dolayı Uzak Doğu ülkelerine yöneliyoruz. Dünya fiyatlarıyla üretim yapıp ihracat yapıyoruz. Filistin zaferinin ekmeğini 2018 yılında yiyeceğiz" dedi.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!