Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 100 ziyaretçi çevrimiçi

 

UPS’BATARYALARININ ÖMRÜNÜ UZATAN İCAT
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Elektronik Teknikeri İbrahim Altunal, kesintisiz güç kaynağı bataryalarının ömürlerini uzatmak için uzun yıllar yürüttüğü çalışmaların meyvesini aldı. Batarya Koruma Cihazı’nı icat eden Altunal, kesintisiz güç kaynaklarının batarya ömrünü 5 kat uzatmayı başardı.

 

Sakarya Üniversitesi’nde Elektronik Teknikeri olarak görev yapan İbrahim Altunal, kendi imkanlarıyla Batarya Koruma Cihazı geliştirdi. Yaklaşık 8 yıllık bir çalışmanın ürünü olan cihaz,  Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan 20 yıl korumalı patent belgesi aldı. Böylece CNC tezgahlarından savunma sanayine kadar Hastanelerden GSM operatörlerinin baz istasyonuna en başta üniversiteler olmak üzere eğitim Kurumlarında  kullanılan kesintisiz güç kaynaklarının Batarya kullanım süreleri 5 katına çıkabilecek.

 

Buluşuyla ilgili bilgi veren İbrahim Altunal, Batarya Koruma Cihazı’nın, kesintisiz güç kaynaklarının (UPS) ömrünü uzattığını söyledi.

 

BATARYALARIN ÖMRÜNÜ 1 YILDAN 5 YILA UZATAN İCAT

 

Altunal, “UPS’lerin isimleri her ne kadar kesintisiz olarak anılsa da içindeki bataryanın bitmesi ile UPS artık kullanılamaz konuma gelir ve enerji kesintisi anında devreye giremezler. Bu kadar önemli olmasına karşılık günümüz de kullanılan UPS’lerin bataryaları ortalama 1 yıl dayanmakta ve maliyetleri de senede bir yenilenen bir cihaza göre çok pahalıdır. Buluşumuz Batarya Koruma Cihazı, bir yıl da biten UPS bataryalarının ömrünü 5 yıla uzatır” dedi.

 

HER ALANDA KULLANILABİLİR

 

UPS’lerin elektrik ve elektronik sistemlerin sağlıklı çalışması için hayatı önem taşıdığını anlatan Altunal, “Buna bağlı olarak UPS’ler veri güvenliğinden sanayi işletmelerine, iklimlendirme sistemlerinden ameliyathane sistemlerine kadar direkt olarak insan yaşamını ve güvenliğini etkilemektedir. Ancak hayatımızın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gerekli olan bu cihazların bataryalarının beklenti ömürlerinden çok daha önce işlevsiz kalmaları gibi önemli bir sorunu bulunmaktadır” dedi.

 

DEŞARJ ZAMANI TAYİN EDİYOR

 

İbrahim Altunal, özellikle jeneratörle sistemlerini desteklemiş, özel ve tüzel kişiliklerin bina ve benzeri tesislerinde, elektrik şebekesinin kesilmesi durumunda, jeneratörlerin 10 ila 15 saniyede otomatik olarak devreye girdiklerini kaydetti. Bu kısa süreli kesilme esnasında UPS bataryalarının yeterince deşarj olamadıklarını, 6 ay ve daha uzun bir zaman elektrik şebekesinin hiç kesilmemesi durumunda da UPS bataryalarının hiç deşarj olamayacaklarını anlatan Altunal, “Bu olumsuz durumların giderilmesi için geliştirilen Batarya Koruma Cihazı, bu dezavantajları otomatik programı sayesinde avantaja çevirir. UPS’in yük akımını ölçerek yükün büyüklüğüne göre haftada bir kere UPS in şebekeyle bağlantısını keserek yeterli deşarj zamanı tayin eder. Kullanıcıların hem maddi kayıplarını önler hem de zamandan kazandırır. Böylece her yıl değiştirmek zorunda kaldıkları bataryaları 5 yılda bir değiştirerek önemli ekonomik masraftan kurtulurlar” diye konuştu.

 

UPS İÇİNE YERLEŞTİRİLEBİLİR

 

İbrahim Altunal, Batarya Koruma Cihazı’nın UPS bataryalarının yetersiz, düzensiz deşarj edilmesini önlediğini, otomatik bir program dahilinde deşarj işlemini gerçekleştirerek kullanıcıya hissettirmeden batarya ömürlerini 5 yıl ve daha üzerine çıkaran akıllı bir koruma cihazı olduğunu söyledi. Batarya Koruma Cihazı’nın, UPS’lerin yük büyüklüklerine  göre, çeşitli akım değerlerinde imalatı yapılabilecek bir cihaz olduğunu dile getiren Altunal, “UPS üreticileri isterlerse buluşçu patent sahibiyle anlaşma yoluna giderek, Batarya Koruma Cihazı’nı modül halinde UPS’in içine yerleştirebileceklerdir” dedi.

 

TASARRUF SAĞLIYOR

 

Altunal, Batarya Koruma Cihazı’nın elektrik şebekesiyle güç kaynağı arasında yer aldığını, harici olarak da kullanıldığında kolaylıkla sisteme adapte olabilecek şekilde imalatının yapılabileceğini kaydetti. Sanayi kuruluşlarında ve hastane, eğitim kurumu, radyo ve televizyonların verici istasyonları gibi sektörlerde cihazın hem zamandan hem de ekonomik yönden yüksek fayda sağlayacağını vurgulayan Altunal, “Batarya Koruma Cihazı 8 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Türk Patent ve Marka Kurumundan gerekli araştırmalar sonunda 21 Mart 2016 tarihinde tescillenerek 20 yıl korumalı patent belgesi verilmiştir” bilgisini verdi.

 

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!