Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 98 ziyaretçi çevrimiçi

 

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Abdullah Akbulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir mesaj yayınladı.

Kadının insanlığın gelişmesinde çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Akbulut, “Bizleri dünyaya getiren, Kadınlarımız, anne, kız kardeş, eş ve evlat olarak dünyayı daha yaşanılabilir bir yer haline getirmektedirler. İnsanlığın gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli bir yeri olan kadınlarımız ailede, toplum içerisinde, çalışma hayatında; kısacası yaşamın her alanında çok önemli bir rol üstlenmektedirler. Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte Türk Kadını, eğitimden çalışma hayatına, bürokrasiden siyasete, spordan sanata kadar her alanda önemli bir rol üstlenmiştir. Bağımsızlık mücadelesini kadınların desteği ile kazanan ülkemizin, bugünü ve geleceği de kadınlarımızın emek ve mücadelesiyle şekillenmektedir. Bu duygularla 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum” ifadelerini paylaştı.

 

İşte o ilk kadınlar…

 

Safiye Ali

 

Türkiye’nin ilk kadın doktoru Safiye Ali, 1891 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Özel eğitiminin yanı sıra Amerikan Kız Koleji'nden mezun oldu.

Balkan savaşı günlerinde cepheden getirilen pek çok yaralıyı görüp doktor olmaya karar verir. Ancak; onun bu isteğini gerçekleştirmek zor olacaktı. Çünkü o yıllarda bir kadının tıp öğrenimi görmesi olanaksızdı. Oldukça yetenekli ve başarılı bir kişi olarak dikkatleri çeken Safiye Ali, dönemin Maarif Vekili Şükrü Bey'in desteği ile Almanya'ya tıp eğitimine gönderildi. Kadın ve çocuk hastalıkları üzerine ihtisas yapan Safiye Ali, Kurtuluş Savaşı'nın sona erdiği günlerde yurda döndü ve doktor olarak göreve başladı.

 

Selma Rıza

 

1872 yılında dünyaya gelen Selma Rıza döneminin anlayışına uygun olarak evde özel derslerle eğitilmiştir. Ailesinden habersiz İstanbul’dan kaçarak Jöntürk liderlerinden ağabeyi Ahmet Rıza’nın yanına Paris’e gider ve eğitimini Sorbonne Üniversitesi’nde sürdürür. Paris’te bulunduğu sırada İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne üye olur ve uzun yıllar cemiyetin tek kadın üyesi olarak kalır. Fransızca olarak yayımlanan ve abisi tarafından yönetilen Meşveret gazetesinde ve Türkçe olarak yayımlanan Şûrâ-¬‐yı Ümmet gazetesinde çalışan Selma Rıza, bu çalışmaları ile ilk Türk kadın gazeteci unvanını kazanmıştır. Birçok kitap ve roman yazmıştır.

 

Sabiha Gökçen

 

1913 yılında Bursa’da doğan Sabiha Gökçen, 12 yaşındayken Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyareti sırasında kendisine ulaşmış ve okumak istediğini söylemiştir. Aldığı eğitimin ardından Türk Hava Kurumu Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girmeyi başarmış ve pilot olmuştur.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen hem Türkiye’nin hem de dünyanın ilk kadın savaş pilotudur.

 

Canan Dağdeviren

 

1985 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Canan Dağdeviren, Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyesi ilk Türk’tür.

 

Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştiren Canan Dağdeviren, Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde yer almaktadır.

 

Prof. Dr. Türkan Akyol

 

Türkan Akyol, 12 Eylül 1928’de İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1953’te bitirdiği fakültede asistan olarak çalışmaya başlayan Akyol, 1956’da göğüs hastalıkları uzmanı oldu. Göğüs hastalıkları alanında tıp fakültesinde uzun yıllar görev yaptı.

 

1971 askeri darbesi sonrası kurulan hükümette ilk kadın bakan olarak görev alan Akyol, 1980'de Türkiye'nin seçimle göreve gelen ilk seçilen rektörü de olmuştu.

1993’te Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı olarak bir kez daha hükümette yer aldı.

 

Süreyya Ağaoğlu

 

Hukuk Profesörü Ahmet Ağaoğlu'nun kızı Süreyya Ağaoğlu, 1903’te Azerbaycan’da doğdu. Lise yıllarında avukat olmayı kafasına koydu. Hukuk fakültesine kaydını yaptırmak istediğinde ise; engellerle karşılaştı. Süreyya Ağaoğlu, kendisi gibi avukat olmak isteyen 3 arkadaşını daha götürünce, fakültenin kapıları açıldı. İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Süreyya Ağaoğlu, avukatlığının yanı sıra sıkı bir kadın hakları savunucusu oldu.

1948 yılında Berlin, Milletlerarası Hukukçular Komisyonu Üyesi olan Ağaoğlu, Hür Fikirleri Yayma Derneği, Türk-Amerikan Üniversiteler Derneği ve  Süreyya Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği'nin de kurucusudur. 1949 yılında Milletlerarası Barolar Birliği Yönetim Kurulu İdari Heyeti'ne seçilen Ağaoğlu, 1960 ihtilalinin ardından Yassıada Davaları'nda babasının avukatlığını üstlenerek hukuk savaşı verir.

 

Prof. Dr. Tansu Çiller

 

Prof. Dr. Tansu Çiller, 1946 yılı İstanbul doğumludur. Robert Kolej mezunu olan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde verdi. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu.

1991 yılı seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçildi. 13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda İsmet Sezgin ile Köksal Toptan'ı geride bırakarak Genel Başkan seçildi ve Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı oldu.

 

Sabiha Bengütaş

 

1910 yılında İstanbul’da doğan Sabiha Bengütaş eğitimine Şam’da Fransız Katolik Okulu’nda başladı. Ailesiyle İstanbul’a döndüğünde 16  yaşındaydı. Sanayi-i Nefise Mektebi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi) resim bölümüne girdi. Kendi kendine antik bir  büstü kopya eden Sabiha Gönültaş’ın yaptığı heykeli gören öğretmeni yeteneğini fark edince heykel bölümüne kabul edilen ilk kız öğrenci oldu. 1938 yılında Atatürk ve İnönü için açılan heykel yarışmasında da birinci olmuştur. Türkiye’nin ilk heykeltıraşıdır.

 

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!