Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 63 ziyaretçi çevrimiçi

 

Antep Lahmacunu AB Yolunda
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip olan geleneksel Gaziantep mutfağının vazgeçilmez lezzeti Lahmacun, Türkiye’nin AB tescilli ürünleri arasına katılıyor.

Türkiye’nin, Avrupa Birliğinde tescilli ilk ürünü ‘Antep Baklavasına’, bu kategoride eşlik edecek aynı şehirden ikinci bir kardeş ürün daha geliyor.

 

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından, 2017 yılı içerisinde Türk Patent ve Marka Kurumundan (TÜKPATENT) coğrafi işaret tescil belgesi alınan Antep Lahmacununun AB’de tescil edilmesi durumunda, Gaziantep’in ikinci, Türkiye’nin ise Antep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya kayısısından sonra dördüncü ürünü AB tescili almış olacak.

 

GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Antep Lahmacununun Avrupa serüveninin resmen başladığını belirterek, “Gaziantep sofralarının vazgeçilmez lezzeti lahmacunun, Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaretle tescil edilmesi amacıyla Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü’ne gerekli başvuruların yapıldığını ifade etti.

 

Antep lahmacunu için mahreç işareti başvurusu bulunulduğunu ve bu konuda Avrupa Komisyonunda gerekli inceleme sürecinin önümüzdeki günlerde başlayacağını kaydeden Bayram, başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda, Antep Lahmacununun her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB’de koruma altına alınacağını ve dünyada Antep veya Gaziantep lahmacunu ismiyle anılacağını söyledi.

 

Gaziantep’in lezzet zenginliklerini korumak ve bu ürünlerin geleneksel hazırlanış şekilleriyle geleceğe taşınmasına yardımcı olmak amacıyla GTB’nin son iki yıldır TÜRKPATENT kurumu nezdinde yoğun çalışmalar yürüttüğünü anımsatan Bayram, şu açıklamalarda bulundu:

 

“Gastronomi dalında UNSECO’nun yaratıcı şehirler ağına giren ilk Türk şehri unvanını elinde bulunduran Gaziantep, tarihi İpekyolu üzerindeki konumu itibariyle bu bölgede yaşamış tüm medeniyetlerin kültürel miraslarını taşımakta. Bu kadim medeniyetlerin geride bıraktığı tüm değerleri koruyan ve sofra zenginliklerini birbiriyle harmanlayarak geleneksel mutfağına taşıma başarısı gösteren Gaziantep, bugün dünyanın en önemli gastronomi şehirlerinin başında gelmekte. Bu lezzetleri yaşatmak, koruma altına almak ve katma değer sağlamak amacıyla coğrafi işaret tescil çalışmaları sürdürmekteyiz. Bu bağlamda sadece 2017 yılı içerisinde 18 farklı ürünümüz için TÜRKPATENT Kurumuna tescil başvurusunda bulunduk. Bunlardan Antep Lahmacunu, Antep Pide Ekmeği, Antepfıstık Ezmesi, Antep Firiği, Antep Kahkesi ve Antep Bulgurunun Coğrafi İşaret Tescil Belgesini aldık. 12 ürünümüz içinde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi kararının alınmasını bekliyoruz. Bu alanda yürüttüğümüz çalışmalarda şu an AB Tesciline yönelmiş durumdayız. İlk etapta Antep Lahmacunu için gerekli başvuruları yaptık ilerleyen günlerde diğer ürünlerimiz içinde AB başvurularımızı tamamlayacağız.”

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!