Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 65 ziyaretçi çevrimiçi

 

“Denizli, Katma Değer Üreterek Kalkınacak”
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Türkiye Marka haritasında 2018 yılında 224 marka başvurusuyla 11’inci sırada yer alan Denizli için konuşan Adres Patent Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Hilmi Özalp, “Denizli, markalı ürünlerle ve katma değer üreterek kalkınacak” dedi.

 

 

 

Marka Başvuru Sayılarında Artış

Özalp, “Denizli’de 2016 yılında 1.340 adet marka başvurusu yapılırken, bu sayı 2017 yılında 1.548 adede yükseldi. 2018’in ilk 2 ayında yapılan başvuru sayısı ise 224 oldu. 10 Ocak 2017’de çıkan kanunun ardından Marka başvuru sayıları artış gösterdi. Sınai mülkiyet kanunu ile marka tescil süreleri kısaldı. Tescilli markaların etkin kullanımı için düzenlemeler getirildi. Markanın kullanılmama sebebiyle kurum tarafından iptaline olanak sağlandı. Söz konusu hüküm AB Direktifi ile paralel olarak kanunun yayımı tarihinden itibaren 7 yıl sonra yürürlüğe girecek. Hükümsüzlük ve iptal halleri AB mevzuatı ve uluslararası düzenlemelerle paralel olarak düzenlendi. Sınai mülkiyet haklarının kanunlaşmasıyla konu daha da önem ve anlam kazandı. Bu da beraberinde marka bilincini ve başvuru sayısını artırdı.” açıklamasını yaptı.

 

2016 ve 2017 yılı marka başvuru sayılarını açıklayan Özalp, Denizli’de 1995-2017 yılları arasında yapılan marka başvuru sayısının 16.762 adet olduğunu, başvuru sayılarına göre il sıralamasında İstanbul 1’inci sırada, Ankara 2’inci, İzmir 3’üncü ve Denizli’nin ise 16.762 adet marka başvurusu ile 10’uncu sırada yer aldığını söyledi.

Denizli İhracat Rakamları

 

Denizli‘nin ihracat rakamları ile ilgili de bilgi veren Özalp şunları söyledi:

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kayda alınan 2017 yılında yaklaşık olarak 170 ülkeye yapılan ihracatının Ocak-Aralık döneminde %11 yükselerek 3 milyar doları aştığı kayıtlara geçti.

 

Denizli Coğrafi İşaretleri

 

Denizli’nin coğrafi işaretlerine değinen Özalp, Yöresel ürünler kültürel ve ekonomik zenginliğimizin kaynağıdır. Coğrafi işaretlerin Denizli ilinin tanıtımına katkı sağlamakla birlikte bölgenin ekonomik ve kültürel değerlerini de koruma altına almaktadır. Çok sayıda başvurumuz olmakla birlikte, Denizli Traverteni, Buldan Bezi, Denizli Leblebisi, Kale Biberi, Sabey Çekirdeksizi, Süper İnce Kilimi tescilli coğrafi işaret alarak korunmaktadır. Coğrafi işaretlerin tescil yoluyla koruma altına alınarak özelliklerini kaybetmeden geleceğe taşınması için düzeni olarak denetimlerinin yapılması iyi bir yönetişim modeli ile ulusal ve uluslararası markalaşması yoluyla ekonomiye katkı sağlaması açısından çok önemlidir.” dedi.

 

Avukat S. Hilmi Özalp kimdir?

 

1971 yılında Denizli Tavas’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1993 yılında bitiren Sayın S. Hilmi ÖZALP, 1994 yılından beri İstanbul Barosu'na bağlı olarak avukatlık yapmaktadır.

 

Ali Yüksel-Hilmi Özalp Hukuk Bürosunun kurucu ortağıdır. Fikri ve Sınaî Haklar alanında ülke içinde ve dışında hizmet veren Adres Patent Marka ve Fikri Haklar Danışmanlık Şirketinin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kurucu ortağıdır. İş ve İnsan Kaynakları Hukuku Araştırma Enstitüsü Derneği'nin kurucularındandır. Kültür ve eğitim alanındaki dernek ve vakıflarda görev almaktadır. Ayrıca Fransız Türk İşadamları Derneği ve INTA (International Trademark Association ) üyesidir.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!