Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 160 ziyaretçi çevrimiçi

 

KONYA-EREĞLİ’NİN COĞRAFİ İŞARETLERİ
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Konya Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven ile Türkiye’nin Patent Haritasını değerlendirdik.

Türkiye Patent haritasını nasıl yorumluyorsunuz? Şehrinizde patent sayısının artırılması için nasıl çalışmalar yapılması gerekiyor? Bu konu ile ilgili yorumlarınızı nelerdir.

 

İl bazında yapılan sıralamada Türkiye Patent Haritasında Konya 178 başvuru ile 4. sırada yer almaktadır.

 

Ereğli Belediyesi olarak 2014 yılında başvurusunu yapmış olduğumuz Ereğli Siyah Havucu Coğrafi İşaret Belgesi 2017 yılında tescillenmiştir. Yine 2014 yılında başvuru yaptığımız Ereğli Beyaz Kirazı için değerlendirme süreci devam etmektedir. Hükümetimizin ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın daha fazla patent alınması yönündeki teşvik ve telkinleri akabinde 2017 yılında Ereğli Uzun Kabağı ve Ereğli Koyun Yoğurdu Coğrafi İşaret Başvurularını Ereğli Belediyesi olarak gerçekleştirdik.

 

Ereğli Belediyesi olarak şehrimize ve ülkemize yeni coğrafi işaret ve patentler alınması konusunda diğer kurum, kuruluş ve özel sektöre ilham vermesi açısından öncü olarak çalışmaktayız.

 

Bölgenizdeki sanayici ve iş insanlarına yönelik AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinde sağladığınız imkân ve destekler nelerdir?

 

Ereğli Belediyesi olarak bölgede yatırım yapan girişimcilere, hizmet talep eden kişi, kurum ve kuruluşlara daha iyi hizmet sunabilmek, hizmet verimliliğimizi ve istihdamı arttırmak amacıyla; yer tahsisi, kanalizasyon sistemi ve arıtma, temiz su dağıtımı, iş yeri güvenliği ve sağlığı hizmeti, yollar ve kaldırımlar, enerji, telekomünikasyon ve genel olarak altyapı ve üst yapı hizmetlerini sağlayıp, sanayici ve yatırımcıların ilçenin gelişimine ve istihdama katkı sağlamalarını amaçlamaktayız.

 

Ereğli Organize Sanayi Bölgesinde hizmet vermeye çalışan yatırımcı ve müteşebbisler yeteri kadar destek alamadıklarından gelişme, ilerleme ve istihdam yatırımlarının kısır kaldıkları gözlendiği için 2014 yılında EOSB Kalkındırma Ve İnovasyon projesini hayata geçirerek Belediyemizin tam desteği ile birçok yatırımcı bölgeye davet edilerek yatırım yapması için gerekli imkanlar sağlanmış olup kalkındırma ve inovasyonun hız kazanması sağlanmıştır.

 

 

2023 hedeflerinde 500 milyar dolar ihracat ve katma değeri yüksek ürünler üretme konusunda başta oda ve borsalar olarak, sanayi ve iş adamlarınızın hedeflerinden bahseder misiniz?

 

Güçlü bir ekonomiye sahip bir kent olma yolunda, Ereğli’nin sanayi alanındaki yatırımlarıyla hem Türkiye’nin hem de bölgenin dikkatini çektiği, süt ve süt ürünleri işlenmesiyle süt sektöründe marka olma yolunda önemli yol kat ettiği, ekonomik anlamda 2023 hedeflerinin Organize Sanayi Bölgesi ile güçlü bir ekonomiye sahip bir kent olmak ilk hedeflerimizden olacaktır.

 

Ereğli’de istihdam ve iş imkânı konusunda özellikle şehir dışından gelip şehrimizde yatırım yapan köklü firmaların olması Belediye ve Organize Sanayi Yönetimi olarak gerekse şehrimizde bulunan kurum ve kuruluşlar olarak her zaman müteşebbislerimize gerekli desteği verme noktasında hazırız ve bu taahhütleri veriyoruz. Hedefimiz 2018 yılı içerisinde 1200 insanımıza iş olanağı sağlamak.

 

Ereğli OSB 2018 yılı içerisinde yaklaşık 900 kişiye istihdam sağlayacak önemli yatırım hayata geçerek bisküvi, şekerleme ve çikolata alanındaki işletme faaliyetine devam etmektedir. Şehrimizin en önemli sorunlarının başında gelen işsizliği giderme noktasında gerekli adımları her platforma atarak kentimize yatırımcı çekmek istiyoruz. Bölgemizin tarımsal sanayi noktasında avantajlarını bu tür yatırımcıları ilçemize çekerek değerlendirmek istiyoruz.

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!