Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 34 ziyaretçi çevrimiçi

 

TÜRKPATENT Başkanı Asan: 343 coğrafi işaret tescil edildi'
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

 

TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan:  "Coğrafi işaretler konusunda Türk Patent ve Marka Kurumu olarak özellikle 2017 yılında çok aktif bir yılı geride bıraktık. Şu an itibariyle 343 coğrafi işaret tescil edildi, yaklaşık 419 coğrafi işaretin tescilinin işlemleri ise devam ediyor" açıklamasını yaptı.

Asan, TÜRKPATENT'te düzenlenen "Coğrafi İşaretlerin Uluslararası Tescili Semineri"ne katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Asan, "Coğrafi işaretler konusunda Türk Patent ve Marka Kurumu olarak özellikle 2017 yılında çok aktif bir yılı geride bıraktık. Şu an itibariyle 343 coğrafi işaret tescil edildi, yaklaşık 419 coğrafi işaretin tescilinin işlemleri ise devam ediyor. 3 tane AB Komisyonu tescilimiz var ve 13 tane AB Komisyonunda işlemleri devam eden coğrafi işaretlerimiz var. Yine 2018'in ilk çeyreğinde aynı hızda coğrafi işaretlerle ilgili tescillerimizi devam ettiriyoruz. Hemen hemen her hafta birden fazla yeni coğrafi işaret ilanına çıkıyoruz" diye konuştu.

"10 Ocak 2017'de yürürlüğe giren yeni mevzuatımızın coğrafi işaretlerle ilgili olarak işlemlerin basitleştirilmesi, sürelerin kısaltılmasında çok önemli bir etkisinin olduğunu düşünüyorum" diyen Asan, şunları kaydetti: "6769 sayılı kanun pek çok yeniliği getirdi ve kanunun üzerinden bir yıldan fazla süre geçti. Şu anda bu noktada bir yılın değerlendirmesini de yapıyoruz. Bugün burada ağırlıklı olarak konuşulan konu, tam da bizim için son derece önem arz eden konu. Çünkü ulusal tescillerde son derece başarılı bir şekilde devam ediyoruz. İnşallah 2018 yılı sonunun 100'ün üzerinde yeni tescille tamamlayacağımızı öngörüyoruz. Bu anlamda uluslararası tescil boyutunda belki istediğimiz hızı yakalayamadık. İnşallah bugün ve yarın devam edecek bu seminer bu yönüyle de bize katkı sağlar." "Lizbon Sistemi'ne katılmamız için davetler geldi" Asan, coğrafi işaretlerle ilgili ulusal strateji belgeleri olduğunu ifade ederek, bu belgede önemli bir eylemin de Türkiye'nin Lizbon Sistemi'ne katılıp katılmaması konusu olduğunu söyledi.

Bugün yapılacak seminerin bu doğrultuda kendilerine yön vermesini beklediklerini dile getiren Asan, bu sisteme katılmaları yönünde kendilerine zaman zaman davetler geldiğini kaydetti.

Türkiye'nin Lizbon Sistemi'ne dahil olup olmaması yönünde çalışmalarının devam ettiğini aktaran Asan, en yakın zamanda kararlarını vereceklerini söyledi.

Seminer, 16-17 Mayıs tarihleri arasında devam edecek. Seminer kapsamında yapılacak oturumlarla uluslararası tecrübeler irdelenerek Türkiye'nin katılımı gündemde olan Lizbon Sistemi değerlendirilecek. AB ve Türkiye arasında karşılıklı olarak coğrafi işaretlerin daha hızlı incelenmesine yönelik görüş alışverişinde bulunulacak. Türkiye'nin Lizbon Sistemi'ne olası üyeliği sürecinde dikkat edilecek hususlar, avantaj ve dezavantajlar gözden geçirilecek. Türkiye'deki tescil sahiplerinin, marka vekillerinin ve kalkınma ajanslarının katılımıyla gerçekleştirilecek açık oturumlarda ise coğrafi işaretlerin AB'de daha etkin korunabilmesine yönelik bilgiler, AB başvuru süreçlerine ilişkin tecrübeler paylaşılacak.

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!