Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 130 ziyaretçi çevrimiçi

 

Ziyafet Çiğköfte Kurucuları Akıncı Kardeşlerin Hikayesi
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)

Türkiye genelinde 600’den fazla bayiye sahip, çiğ köfte sektörünün önemli markalarından Ziyafet Çiğköfte kurucuları Akıncı Kardeşlerin ilham veren başarı hikayesi oldukça ilgi çekici.

 

 

Adıyaman’ın Düdan Köyü’nde doğan Akıncı Kardeşler, Adıyaman’da istihdam ve iş imkanı olmadığı için 1980’li yıllarda İstanbul’a gelerek, ailelerine bakmak için iş aramaya başladılar.

 

Komi ve Berber Çıraklığı Yaptık

İstanbul’a geliş hikayesini anlatan Ziyafet Çiğköfte Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Akıncı, “1988 yılında ilk önce abim Mehmet Akıncı İstanbul’a geldi ve kısa bir süre sonra biz de erkek kardeşim Kadir Akıncı ile birlikte geldik.

 

Abimle ben lokantalarda komilik yaparken, erkek kardeşimiz bir berberin yanında çırak olarak başladı. 3 kardeş aynı evde yaşıyor, bir yandan çalışıyor, bir yandan da birikim yapabilmek için çabalıyorduk. Çünkü en büyük hayalimiz kendimize ait bir iş kurmaktı.” dedi.

 

4 Ortaklı Küçük Bir Lokanta

Başarı hikayesini anlatmaya devam eden Akıncı, “1995 yılına kadar aynı tempoda çalıştık. Sorumluluklarımız gün geçtikçe artıyordu ve çevremizdeki büyüklerimizi örnek alarak kendi işimizi kurma kararımız kesinleşmişti. Zorluklar içinde yaptığımız cüzi bir miktar birikimle Sultangazi’de 4 ortaklı küçük bir lokanta açtık.

 

O dönemde lokanta isimleri genelde memleketlerden ilham alınarak; “Adıyaman Şark Sofrası”, “Şanlıurfa Ocakbaşı” gibi isimlerden oluşuyordu. Biz genele hitap etmek istedik ve lokantamızın ismini “Ziyafet Lokantası” olarak belirledik.” dedi. Bugün Türkiye genelinde yaklaşık 600 bayisi olan ‘Ziyafet Çiğköfte’ markamızın adının hikayesi bu yıllara dayanıyor” dedi.

 

Çok Uzun Süre 2-3 Saatlik Uykuyla Çalıştık

Akıncı, “O dönemde çiğ köfte, yöreye özgü olan tatları genele ulaştırmak amacıyla ehli ustalar tarafından yapılan özel bir yiyecekti. Biz de el arabası ile başlayan ve devam eden süreçte halk tarafından kabul edilmesi ile hızla dükkanlara geçiş süreci yaşayan bu yiyeceğin oluşturduğu fırsatı değerlendirmeye karar verdik. Çalıştığımız ve yaptığımız işler nedeni ile memleketimize özgü bu tatta biz zaten ustaydık. Cüzi bir sermaye ile 2005 yılında Arnavutköy’de ilk dükkanımızı açtık.

 

İlk aşamada elbette biz de çeşitli problemler yaşadık. Yeri geldi ailemizi ve çevremizi ihmal ettik, sosyal hayatımızı sıfıra çektik. O zaman üretim makinemiz yoktu. Sabah saat 6 olmadan çalışmaya başlıyor, tamamen el ile çiğköfteleri yoğuruyor, gece yarılarına kadar dükkanda zaman geçiriyorduk. Çok uzun süre, günde 2-3 saatlik uyku ile çalıştık.” sözlerini ifade etti.

 

 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!