Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 123 ziyaretçi çevrimiçi

 

Sakız Pazarı Yarım Milyar Dolara Koşuyor
(1 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 Artan tüketim rakamlar? ile her y?l hacmini daha da büyüten sak?z pazar?nda rekabet k?z???yor. Cadbury
Schweppes'sin First ve Falım markalarının üreticisi Intergum'u satın almasının ardından Cadbury Kent ortaklığı yüzde 63'e yükselttiği pazar payı ile sektörün liderliğine soyunurken, Vivident markası ile üretim gerçekleştiren Perfetti Van Melle yüzde 24'lük pay ile ikinci, sektörün bir diğer büyüğü Ülker yüzde 10'luk pay ile üçüncü sırada yer alıyor.
Yaşanan rekabet kendini en çok tatlandırıcılı draje sakız kaleminde gösterirken artan tüketim rakamları da rekabet ortamını daha da hareketlendiriyor. Sektörün 3 büyüğü Cadbury Kent, Perfetti Van Melle ve Ülker, çıkardıkları yeni ürünlerle pazardan daha fazla pay almaya çalışırken, firmalar yalnız değişik lezzet çeşitleriyle değil farklı ambalaj ve tasarımlarla da ön plana çıkmaya çalışıyorlar.
Perfetti Van Melle Satış ve Pazarlama Direktörü Mehmet Yüksek, yaptığı açıklamada yüzde 24 oranındaki cirosal pay ile yer aldıkları sakız pazarının son yıllarda dinamik bir pazar haline geldiğine dikkati çekerek, buna paralel olarak son dönemlerde yaşanan rekabette de bir artış meydana geldiğinin altını çiziyor. Mehmet Yüksek, özellikle kendilerinin de içinde bulundukları tatlandırıcılı draje sakız pazarında yaşanan rekabetin pazarda daha fazla marka ve ürün çeşidinin yer almasına neden olduğunu dile getiriyor. Yüksek, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu durum üretici firmaları sadece lezzet üzerine değil, ambalaj ve tasarımda da farklı çözümler bulmaya itti. Ürün kalitesi perspektifinde tüm piyasada eskisine göre daha geniş ve yüksek standartlarda bir vizyon oluşmuştur. Dolayısıyla bu çeşitlilik ve kalite standardı sektörün çıtasını da yükseltti."
Draje ve tatlandırıcılı ön planda
Cadbury Kent Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ömer Taşçı da yaptığı açıklamada Cadbury Kent olarak şekerli, şekersiz ve tatlandırıcılı sakız kategorilerinde ürünlerinin bulunduğunu belirterek, İngiliz ortakları Cadbury Shweppes'in First ve Falım'ın üreticisi İntergum'ı satın aldıktan sonra sektördeki pazar paylarının yüzde 63'e çıktığını dile getiriyor. Son yıllarda draje ve tatlandırıcılı çeşitlere olan tüketici ilgi ve talebinin oldukça yükseldiğini belirten Taşçı, "Bu durum sakız sektöründe faaliyet gösteren firmaların tüketicilerin istekleri ve tercihleri doğrultusunda daha fazla yatırım yapmalarına neden olmaktadır" diyor.
Ülker Kurumsal İletişim'den yapılan açıklamada da 2006 itibari ile Ülker'in sakız pazarındaki payının yüzde 10 oranında olduğuna işaret ediliyor. Açıklamada, Türkiye'de sakız pazarının son derece hızlı bir şekilde büyüdüğüne ve değiştiğine dikkat çekilerek, şu ifadelere yer veriliyor: "Yeni geliştirilen ürünler ve artan reklam/tanıtım harcamalarının sektörün gelişmesinde önemli etkenler olduğunu söyleyebiliriz. Pazar çok hızlı bir şekilde değişiyor. Pazara sürekli yeni ürünler katıldığından özellikle son zamanlarda tüketicinin algıda seçiciliğinin çok daha fazla arttığını görüyoruz. Ürünün sakız ihtiyacını karşılamasının yanında fonksiyonel olması ve ambalajlamanın da fark yaratması bekleniyor."
Fonksiyonel ürün talebinde son durak sakız pazarı
Sakız pazarında kızışan rekabet ortamı ve genişleyen tüketici kitlesi fonksiyonel ürünlere olan talebi de artırıyor. Yapılan açıklamalarda son dönemlerde çocukların yanı sıra yetişkinlerin de daha fazla sakız tüketmesi ile birlikte sektörde fonksiyonel ürün talebinin de artmaya başladığı belirtiliyor. Firmalar da piyasaya sundukları farklı fonksiyonelliklere sahip ürünler ile artan ilgiyi canlı tutmaya çalışıyorlar. Daha çok çocuklar tarafından çiğnenen sakıza yetişkinlerin de büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Cadbury Kent Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ömer Taşçı, bu durumun beraberinde toplam sakız pazarında da bir artış ve büyümeyi getirdiğine işaret ediyor. Yetişkinlerin daha çok tatlandırıcılı ve draje sakızları tercih ettiğini dile getiren Taşçı, sözlerine şöyle devam ediyor: "Sosyal ilişkilerin artması insanların kişisel bakıma daha fazla önem vermesi ile birlikte sakız tüketimi giderek artmaktadır. Sakız artık kentli bir insanının, iş kadınının, öğrencinin çantasının vazgeçilmez aksesuarlarından biri olmuştur. Arabasında çalışma masasında bulunduracağı bir ürün haline gelmiştir." Fonksiyonel ürünlere olan talep artışının sakız pazarında da kendini gösterdiğini söyleyen Taşçı, bu yönde gerçekleştirdikleri üretimler ile ilgili şu bilgileri veriyor: "Cadbury Kent'in fonksiyonel ürünlerine baktığımızda, şekersiz ve tatlandırıcılı sakızlarımızın diş çürümelerine yol açmadığını ve diş temizliğine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte karbonat içeren ürünlerimiz ise dişlerin beyazlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Fonksiyonel ürünlere yönelik gün geçtikçe artan ilgi ve tüketicilerimizin talepleri doğrultusunda bizim de bu yöndeki ürünlerimizi artırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecektir."
Erkekler de sakız tüketmeye başladı
Tatlandırıcılı draje pazarının ön plana çıkmasıyla birlikte özellikle şekersiz sakız segmentinden tatlandırıcılı draje sakız segmentine doğru bir geçiş olduğunu belirten Perfette Van Melle Satış ve Pazarlama Direktörü Mehmet Yüksek, sektör içinde yaşanan bu geçişin ötesinde sakız tüketicilerinin profilinde de bazı değişimler yaşandığını söylüyor. Yüksek, "Erkek tüketiciler son 10 yıl içinde daha fazla sakız tüketir hale gelirken, tatlandırıcılı ve fonksiyonel ürünlerin artması çocukların yanı sıra erişkinlerin de sakız tüketim alışkanlığını ve frekansını bir hayli yükseltti" diyor. Yüksek, sakızda fonksiyonellik unsurunun özellikle hedef kitlenin algı ve sunulan ürünü ne ölçüde gerekli ve inandırıcı bulduğu ile bağlantılı olduğunu kaydediyor. Sunulan fonksiyonelliğin tüketici tarafından benimsenmesin kritik bir unsur olduğunu dile getiren Yüksek, sözlerine şöyle devam ediyor: "Sakızda fonksiyonellik Türkiye için yeni bir kavram değil. Özellikle 1998 yılında akıllı kapaklı ilk kutu ambalajı piyasaya sunan Vivident, ciddi anlamda fonksiyonel ürünlerle tatlandırıcılı draje pazarını neredeyse sıfır noktasından yarattı ve uzun yıllar tatlandırıcılı draje pazarını bu anlamda besledi ve büyüttü. 1998 yılına Vivident'in ilk draje sakızı Vivident Xylit Yeşil Nane ile başlayan sakızda fonksiyonellik kavramı, tüketiciler arasında hızla yayıldı ve arkasından Vivident Xylit White, Vivident Xylit Çilek ve Vivident Xylit Complete gibi fonksiyonel ürünler raflarda yerini aldı. Vivident ile sakız pazarında ürün ve ambalaj çeşitliliğindeki her türlü yeniliğin ve rekabetin pazarı daha da büyüteceğine ve tüketicilerin arzı karşılayacağına inanıyoruz."
Ülker Kurumsal İletişim'den yapılan açıklamada da, sakızda fonksiyonellik trendinin yükselişine değinilerek, sakızın özellikle ağız ve diş sağlığının korunması ile ağız kokusunun giderilmesi yönünde önemli bir araç konumunda olduğuna değiniliyor. Açıklamada, Ülker olarak sakız tüketimindeki en önemli faktörleri bir araya getirerek ürettikleri Chewy 2si1 arada, Chewy Damla Tanesi, Chewy Beyaz Dişler ve Chewy Meyve Bahçesi ürünleri ile tüketiciler tarafından aranan fonksiyonellikleri üretime yansıttıkları dile getiriliyor.
Perakende pazar hacmi 370,1 milyon YTL
Araştırma şirketi Nielsen'ın perakende sakız pazarı ile ilgili verilerine göre Kasım 2006-Ekim 2007 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında bir büyüme gerçekleştirerek 370,1 milyon YTL'ye ulaştı. Nielsen'in sakız pazarı ile ilgili hazırladığı rapora göre, aynı dönemde miktar olarak yüzde 2,5 büyüyen sakız kategorisi 8 bin 961 tonluk pazar hacmine ulaştı. Hazırlanan raporda, sektörü oluşturan alt kategorilere bakıldığında tüketici talepleri doğrultusunda şekerli sakızların yerini tatlandırıcılı şekersiz sakızlara bıraktığı belirtiliyor. Kasım 2006-Ekim 2007 döneminde tatlandırıcılı şekersiz sakız kategorisi yüzde 16,3 büyüyerek 216,2 milyon YTL'lik ciroya ulaştı. Gerçekleşen bu rakam ile tatlandırıcılı sakız kategorisi toplam sakız pazarının yüzde 58,4'ünü oluşturuyor. Bu kategoriyi sırasıyla yüzde 21,5'lik pay ile şekersiz sakız ve yüzde 20,1 pay ile şekerli sakız kategorileri izliyor. Raporda, şekerli sakız kategorisinde yaşanan yüzde 9'luk daralmanın sektördeki en dikkat çekici gelişme olduğu belirtiliyor. Nielsen raporunda sakız pazarının satış kanalları ile ilgili bilgilere de yer verilerek, perakende sakız pazarında gerçekleştirilen 370,1 milyon YTL'lik cironun yüzde 58'inin geleneksel (bakkallar ve orta marketler) kanallarda gerçekleştirilen satışlardan elde edildiği dile getiriliyor. Süpermarketlerde gerçekleştirilen satışlar cironun yüzde 25'ini oluştururken, kuruyemişçilerde gerçekleşen satışlar yüzde 8, büfelerde gerçekleştirilen satışlar yüzde 6, benzin istasyonlarında gerçekleşen satışlar da toplam cironun yüzde 3'lük kısmını oluşturuyor. Nilsen raporunda "İlk akla gelen markalar 2006" araştırma sonuçlarına da yer verilerek, sakız kategorisinde bilinirliliği en yüksek markalar şöyle sıralanıyor: "Falım yüzde 58.5, Vivident yüzde 6.9, First ve Ülker yüzde 2.9"

6 ayda 40 milyon dolarlık ihracat
Sakız sektörünün iç pazarda yaşadığı bu hareketlilik ihracatta da kendini gösteriyor. Sakız kategorisi Türkiye'nin en önemli ihraç kalemlerinden birini oluştururken, sektörün en önemli pazarı Rusya Federasyonu. İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) uzmanlarından Cengiz Karabayır'ın hazırladığı "Şekerli ve Çikolatalı Mamuller Ürün Profili" raporuna göre, 2007 yılının Ocak-Temmuz döneminde sakız ürünü ihracatı, 39 milyon 812 bin dolar değerinde 14 bin 441 ton. Türkiye'nin sakız ihracatında yöneldiği en önemli pazarın Rusya Federasyonu olduğu bildirilen raporda, bu ülkeye gerçekleştirilen ihracatın en yüksek seviyeye 70,6 milyon dolar ile 1994 yılında ulaşıldığına işaret ediliyor. Raporda, 1994 yılında ulaşılan bu rakamın toplam ihracatın yüzde 63'ünü oluşturduğu dile getiriyor. Rapora göre, bu yılın ocak-temmuz döneminde gerçekleştirilen sakız ithalatı ise 47 ton ve 160 bin dolar.

Pazarın hakimi üç büyükler
Cadury Kent, Perfetti Van Melle ve Ülker açıkladıkları pazar paylarıyla sektörün 3 büyüğünü oluştururken, bu firmalar piyasaya sundukları yeni ürün çeşitleri ve farklı markalarla piyasadaki rekabeti daha da kızıştırıyorlar. Pazar payını yüzde 63 olarak açıklayan Cadbury Kent, şekerli şekersiz ve tatlandırıcılı sakız kategorilerinde Trident, Nazar, Toybox, Turbo, Tipitip, First ve Falım markaları ile faaliyet gösteriyor. Cadbury Kent'in son olarak Falım ve First markalarının üreticisi İntergum'ı satın almasının ardından pazar payı yüzde 63'e çıktı. Ancak Rekabet Kurulu gereği Cadbury Kent yükselen pazar payı nedeni ile önümüzdeki dönemlerde Nazar markasını satmaya hazırlanıyor. Pazar payını yüzde 24 olarak açıklayan Perfetti Van Melle ise Big Babol ve Vivident markaları ile üretim ve satışlarını gerçekleştirirken, pazar payını yüzde 10 olarak açıklayan Ülker ise Chewy, Yıldız ve Yıldız Soft markaları ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Bilinirliliği en yüksek markalar
Marka Bilinirlilik (%)
Falım 58.5
Vivident 6.9
First 2.9
Ülker 2.9
Damla 2.2
Dandy 2.1
Yıldız 1.9
Kent 1.8
Tipitip 1.5
Özcan 1.3
Nazar 1.1
Diğer 7.1
Cevap Yok 10
KAYNAK: Nielsen Türkiye Perakende Ölçüm Hizmetleri
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!