Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 80 ziyaretçi çevrimiçi

 

Alman ucuzluk devi Aldi Türkiye`ye geliyor
(12 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
Perakende sektörünün önde gelen kuruluşlarından BİM`in ilham kaynağı olan Alman Aldi Süd marketleri Türkiye`ye gelmeye hazırlanıyor. İstanbul Gümüşsuyu`nda ilk ofisini tutan şirket,
`Aldi Mağazacılık Ticaret Limitet Şirketi` olarak ticaret odasına kaydını yaptırdı. İstanbul Ticaret Odası (İTO ) sicil kayıtlarına göre şirketin yönetim kurulunda Friedhelm Dold, münferiden müdür olarak gözüküyor. Şirketin kaydı odaya `bakkaliye` sektöründe faaliyet göstermek üzere işlenirken, ticari faaliyet kapsamı ise şöyle tanımlandı: "Türkiye `de her türlü mal ve emtianın alım ve satımı , pazarlanması , perakende veya toptan satışı, doğrudan veya dolaylı olarak Türkiye `de, yurtdışında süpermarketler ve başka yollarla dağıtılması."
Aldi Süd `ün İstanbul `daki ofisini Avusturya `daki bağlantılı şirketi Hofer KG aracılığı ile açtığı belirtiliyor. Dünyadaki operasyonlarını kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayıran şirket; Yunanistan , Türkiye ve Rusya `yı güneydeki operasyonları içinde değerlendiriyor. Almanya `da yayınlanan Manager Magazin dergisine göre orta vadede Türkiye `de perakende mağazalar zinciri açmayı hedefleyen şirketin İstanbul `daki ofisinin de ilk etapta irtibat merkezi olarak faaliyet göstermesi planlanıyor. Şimdilik sadece gelen telefonlara bakılan ve kargo takibi yapılan irtibat bürosunun Türkiye operasyonlarını ne zaman başlatacağı ise belirsizliğini koruyor. Edinilen bilgilere göre şirket şu anda nasıl bir yapılanmaya ve nerelerde mağazalar açılabileceğine ilişkin piyasa araştırması yapıyor.
Temeli 1913 yılında atılan Aldi marketler zinciri Albrecth ailesi tarafından kuruldu. 1960`lara kadar Karl ve Theo kardeşler tarafından idare edilen şirket, markette sigara satılıp satılamayacağı tartışmaları yüzünden ikiye bölündü. Almanya `nın kuzeyindeki mağazalar Aldi Nord ve güneyindeki mağazalar ise Aldi Süd tabelası altında faaliyet göstermeye başladı. Aldi Nord `un 35 ana distribütör olmak üzere toplam 2 bin 500 mağazası bulunurken Süd `ün 31 ana distribütör ve bin 600 mağazası bulunuyor. Aldi`lerin toplam 16 ülkede 7 bin 600 civarında şubesi var. Aldi Nord , Belçika , Hollanda , Lüxemburg , Fransa , İspanya , Portekiz ve Danimarka `da faaliyet gösterirken; Aldi Süd , Avusturya , İngiltere , İrlanda , ABD , Avustralya , İsviçre ve Slovenya `da yer alıyor. Her hafta bir market açan Aldi Süd , 2005 yılından itibaren İsviçre `de, geçen yıldan itibaren de Macaristan , Yunanistan ve Polonya `da büyüme kararı aldı. İki şirketin toplam cirosunun 35 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor. Türkiye `de özellikle Migros `un satışının gündeme gelmesiyle birlikte perakende sektöründe büyük hareketlilik yaşanıyor. Carrefour `la birlikte hareket eden Sabancı Grubu teklif vermekten vazgeçince ABD `li fon şirketlerinde Blackstone ile Hırvat perakende şirketi Agrokor, Koç Holding `le görüşmelere başladı. Diğer yandan çeşitli ülkelerden perakende sektörüne yönelik ilgi devam ediyor. Bu ayki Capital Dergisi `nde yer alan bilgilere göre, gıda alanında Metro Group `un indirim market zinciri Extra ve Alman indirim marketi Penny . Konfeksiyon perakendeciliği alanında faaliyet yatırım yapmasına kesin gözüyle bakılan markaların başında Amerikan giyim markası Bebe , Victoria `s Secret , İtalyan giyim markası Marina Yatching, Henry Cotton `s ve Japon Muji. Yapı market konusunda da yine Almanların en büyük mağaza zincirlerinden Oli , Amerikalı dekorasyon mağazası Otantic. Öte yandan birçok yabancı şirket de Türkiye `de ortak arıyor. Alman Tengelmann. Lidl , Fransız Auchan , komşu ülke Yunanistan `dan Viatra ile Danimarka `dan Delhaize. İngiliz elektronik zincirlerinden Maplin, Hollandalı Eoronis, Yunanlı Germanus, Amerikalı Radio Shack bu konuda ismi geçen markalar. Migros `un satışı ile gündeme gelen dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak kabul edilen Wal -Mart `ın Türkiye piyasasına yönelik araştırmaları devam ediyor.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!