Makaleler

YERLİ ÜRETİM GOJIBERRY

İtimat Palet Orman Ürünleri Metal Turizm Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş’den Aliye ALTINIŞIK ile ürünleri ve fuarı konuştuk.

 

 

Devamını oku...
 
“Yeni çıkacak olan Sınai Mülkiyet yasasının bizi daha çok koruyacağına inanıyoruz”


Kaçkar Dağları’nın eşsiz ve doğal ürünlerinin lezzetini İstanbul’daki müşterilerinin hizmetine sunan Kaçkar Pide, 13 yıldır kalitesinden taviz vermeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma sahibi Oktay Tüylüoğlu ile gazetemiz adına keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Devamını oku...
 
Sivaslılar İstanbul’u Etkiliyor


‘Hiç tanımadığı halde sırf hemşeri olduğumuz için sofrasını paylaşan, iş veren, işini destekleyen, birbirine dayanak olan o kadar hemşeri tanıdım ki… Bu hemşerilerimizin en önemli özelliği diyebilirim’

Devamını oku...
 

 

Kimler Online

Şu anda 190 ziyaretçi çevrimiçi

 

Kokoreçi, Kebabı Gram Gram Satıyor
(0 - CDAJAXVOTE_VOTE_COUNT)
 İzmir’de turizmcilik yapan Veysi Öncel’in 7 yıl önce ’Amerikalı köftesini ekmek arasında dünyaya satıyorsa, ben de kebabı, kokoreçi satarım’ diyerek kurduğu ’Ekmekiçi’,
geçen yıl 1.6 milyon müşteri ağırladı ve 5 milyon dolar ciro yaptı. 300 kişilik istihdam sağlayan ve Türkiye geneline yayılma kararı alan Ekmekiçi’nin hedefi bu yıl 20 franchise vermek.
ANADOLU’nun ’fast-food’a uygun lezzetlerini küresel marka altında sunmak için İzmir’den yola çıkan Veysi Öncel’in ’Ekmekiçi’ dükkanları yakında Türkiye geneline yayılacak. İlk şubesini İzmir Kıbrıs Şehitleri’nde 7 yıl önce tarihi bir binayı restore ederek açan ve küresel fastfood standartlarına uyarak bölgeye yayılan Ekmekiçi’nin bu yıl 20 franchise birden vereceğini söyleyen Veysi Öncel, 8 adet Ekmekiçi’nde istihdamın da 2008 yılı sonunda 500 kişiye yükseleceğini söylüyor.
BABAM KIZLARI İÇİN İZMİR’E GÖÇTÜ: Veysi Öncel şöyle başlıyor girişimcilik hikayesini anlatmaya: "Biz Mardinliyiz ve 5’i kız 6 kardeşiz. Babamız Mardin’de otobüs işletmecisi kendi çapında bir ticaret erbabıydı. Kızları büyüyünce onları okutmak için İzmir’e yerleşme kararı aldı ve 1971’de İzmir’e göç ettik. Rahmetli babam bütün kızlarını okuttu, hepsi meslek sahibi oldu. Biri kimya mühendisi, biri seramik sanatçısı, ikisi öğretmen, biri de banka müdürü oldu. Bir tek ben ticaret lisesini bitirdikten sonra üniversite ortamı çok karışık olduğu için okuyamadım ve askere gidip döndükten sonra ticarete atıldım."
LİSEDE TİCARETE BAŞLADIM: Veysi Öncel, ailece İzmir’e taşındıktan sonra babasının İzmir’de de bir otobüs alarak İzmir Ayvalık arasında çalışıp aileyi geçindirdiğini anlatıyor ve kendisinin ticaret lisesi yıllarında ’lise öğrencisiyken’ ilk ticari deneyimleri kazandığını belirtiyor. Öncel şöyle devam ediyor: "Lisedeyken sıhhi tesisat malzemeleri satan bir yer açmıştım. İlk ticari deneyimim orada oldu. Sonra askerlikten gelince de İzmir’in ilk ’yemek fabrikalarından’ birini kurdum. Çağdaş Tabldot adıyla yıllarca yemek üretip sattım. Bu iş devam ederken de biriktirdiğim sermaye ile otel yatırımı yaptım."
PARSEL PARSEL OTEL: Veysi Öncel, günlük 8 bin kişilik yemek üretim kapasitesi olan Çağdaş Tabldot’tan kazandığı paralarla Çeşme’de önce 2 yıldızlı bir otel yaptığını ve bu oteli işletirken de yanındaki arsaları alarak otelini büyüttüğünü anlatıyor. Öncel şöyle konuşuyor: "Yemekten kazandığım sermayeyi turizme yatırdım. 2 yıldızla başladığım otelim şu anda 5 yıldızlı. Otel işi büyüdü ve bu arada yemek piyasasında rekabet yoğunlaştı ve merdivenaltı üretim de artmıştı. Bu işi tasfiye ettim ve turizme odaklandım. Bir süre sonra da gıdadaki tecrübemle Ekmekiçi’yi projelendirdim."
AMERİKAN KÖFTESİNE ÖZENDİM: Veysi Öncel, Türkiye’deki yabancı fastfood rüzgarını izlerken bir girişimci olarak Anadolu’nun fastfood’a uygun lezzetleri üzerine düşünmeye başladığını söylüyor ve şunları anlatıyor: "Düşünün Amerikalı, bir köfte yapmış ve köftesini ekmeğin içine koyup dünyaya satıyor. Peki bizim kebap, kokoreç gibi lezzetlerin o köftelerden bir eksiği mi var? Bence fazlası var. Bu yüzden ben yeniden gıda işine girdim ve Ekmekiçi markasını tescil edip İzmir’den yola çıktım."
Erkek ustalar kaçtı, Sevilay günde 7 bin ekmek pişiriyor
EKMEKİÇİ’nin patronu Veysi Öncel, kebapların tamamının zırh bıçağı ile işlendiğini, et dönerin de yaprak döner olduğunu belirtiyor ve tüm ürünlerin İSO 901 ve HACCP güvencesiyle sunulduğunu anlatıyor. Öncel, kokoreç için de düzenli olarak her hafta laboratuvar testleri yapıldığını söylüyor. Ekmekiçi’nde ekmeğin de çok özel olduğunu ve tamamının kendileri tarafından pişirildiğini söyleyen Veysi Öncel, "Ekmeğimizi pişiren ustamız Sevilay Özkan. Kendisi gece 02.00’de geliyor ve günde 7 bin ekmek pişiriyor. Bu iş için çok sayıda erkek usta denedik. Hepsi pes edip kaçtı. Sevilay Hanım ekibiyle birlikte çok başarılı oldu" diyor.
 

 

 

Anket Marka

Hangi Sınai Mülkiyet Hizmetinden Faydalandınız
 

Tüm Ayrıntılarıyla Yeni Patent Kanunu

adres_kitap

Marka Olun...

Tescilli Markaların Koruma Süresi ve Yenileme Nasıldır?
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu süre onar yıllık dönemler halinde sonsuz sayıda yenilenebilir. Koruma süresi sona eren marka, sahibinin veya onun yetkili kıldığı vekilin talebi halinde yenilenir. Yenileme talebinin yapılması koruma
Devamını oku...
 
Marka Devri Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir. Mahkeme kararının sonucu olan devir hariç markanın devri yazılı olarak yapılır ve devir sözleşmesi taraflarca imzalanır. Markalar siciline kaydedilmeyen devir, üçüncü kişilere karşı marka hakkı olarak ileri sürülemez.

Devamını oku...
 
Marka Hakkına Tecavüz Halleri ve Uygulanacak Cezalar Nelerdir?
a) Markanın tescil kapsamına giren aynı veya benzeri mal veya hizmetlerle ilgili olarak, tescilli markayı, benzerini ve halk üzerinde tescilli marka ile karıştırılma ihtimali olan herhangi bir işaretin tescilli markanın itibarından dolayı haksız avantaj elde edecek veya
Devamını oku...
 

Patentle Kazanmak Kitabı ÇIKTI!